2024. december 22., vasárnap

Olaszországban betiltják a műhúst

EU-biztos: A szintetikus hús nem hús, a szintetikus tej nem tej

Olaszország be fogja tiltani a szintetikus élelmiszereket – jelentette ki Francesco Lollobrigida mezőgazdasági miniszter az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) által szervezett írországi rendezvényen, melynek a címe is beszédes: Tradíció és innováció, az európai mezőgazdaság konzervatív jövője. Ezzel Olaszország lesz az első ország a világon, amely ezt megteszi, ha a törvényhozás is megszavazza.

A héten tárgyalja az olasz parlament alsóháza azt a törvényjavaslatot, amely betiltaná a laboratóriumokban előállított élelmiszerek előállítását, behozatalát és forgalmazását – írja az Euractiv.

„Az elővigyázatosság elve mellett döntöttünk. Az élelmiszerek minősége kulcsfontosságú, és nem érthetünk egyet egy két részre szakadt társadalommal, amelyben a minőségi élelmiszereket csak a gazdag elit számára állítják elő. Az a meggyőződésünk, hogy mindenkinek képesnek kell lennie arra, hogy jól étkezzen” – tette hozzá az olasz mezőgazdasági miniszter.

„Olaszország az első nemzet lesz a világon szintetikus élelmiszer nélkül, és ezzel példát szeretne mutatni abban, hogy miként kell szabályozni ezt az iparágat” – mondta Francesco Lollobrigida, aki az Olasz Testvérek párt tagjaként vezeti az olasz agrártárcát.

Lollobrigida álláspontját nagyrészt osztotta Janusz Wojciechowski, az Európai Bizottság mezőgazdasági biztosa is, aki az ECR rendezvényén nyílt párbeszédet folytatott az olasz miniszterrel. 

„Biztosként a hagyományos mezőgazdaság mellett vagyok, és nagyon határozottan védem a természetes termékeket. A címkézési rendszer nem rajtam múlik, de igyekszem védeni a hagyományokat” – magyarázta.

„A szintetikus hús nem hús, a szintetikus tej nem tej. Én a természetes termékeket védem, és a természetes termék nevét a szintetikus termékre használni, véleményem szerint nem a jó irányba tett lépés” – tette hozzá, rámutatva, hogy az EU Bizottsága több mint 6 milliárd eurót fordít az állatjólét és általában a hagyományos gazdálkodás támogatására.

LESZÁMOLÁS AZ IDEOLÓGIAI ZÖLDSÉGEKKEL 

„A gazdák, tenyésztők és halászok azt kockáztatják, hogy nagyon nagy árat fizetnek az európai zöld megállapodás ideológiai zöldségeiért, amely olyan kibocsátás-csökkentési célokkal bünteti a termelőket, amelyek kevesebb élelmiszer-termeléshez vezetnek” – érvelt Carlo Fidanza EP-képviselő, a Fratelli d'Italia (Olasz Testvérek) európai parlamenti küldöttségének vezetője.

„A kevesebb élelmiszer-termelést középtávon csak több importtal fogják tudni helyettesíteni olyan országokból, amelyek nem felelnek meg a fenntarthatósági és minőségi szabványainknak, vagy olyan laboratóriumi termékekkel, amelyekről nincs bizonyosságunk” – tette hozzá.

A szintetikus élelmiszerek ellenzői azzal érvelnek, hogy a sejtalapú élelmiszerek előállítása károsíthatja a fiatal és kis gazdaságokat, amelyek modernek és fenntarthatóak.

Giorgia Meloni kormánya már március végén bejelentette, hogy támogatja azt a törvényjavaslatot, amely forgalmazási tilalmat jelentene a laborban előállított húsokra, halakra, tejre, illetve a mesterséges takarmányokra. A tervek szerint tízezer és hatvanezer euró között mozogna a bírságok összege, amelyeket a törvényt megszegőkre róhatnak ki a jövőbe.

HÚSADÓT VEZETNÉNEK BE

Az Európai Unióban jelenleg a megfogalmazottal ellentétes politikai irányvonal érvényesül, ami az agrárpolitikát illeti, ebben a hagyományos állattenyésztés és a húsfogyasztás mérséklésére törekszenek. A brüsszeli politikai döntések a fogyasztás visszaszorításával és a termőterületek csökkentésével, a természet helyreállításával, valamint a pazarlás és a túlfogyasztás megakadályozásával tenné fenntarthatóbbá az élelmiszer-rendszereket.

Több európai ország már bejelentette, megadóztatná a húsféléket, vagy legalább a vörös húsokat, de más módon is támogatná a hús iránti kereslet visszaszorítását – írja a Mandiner. Karl Lauterbach (SPD), a német kormány egészségügyi minisztere elmondta, hogy a húsfélékre kivetett különadó vagy célzott áfanövelés azt a célt szolgálná, hogy a németek húsfogyasztása visszaessen, ideális esetben akár 80 százalékkal.

A német zöldek és a szociáldemokraták a megfelelő elnevezéssel tennék a németek számára elfogadhatóbbá a húsadó bevezetését. A Nature által végzett felmérés csaknem háromezer fős felméréséből kiderül: ha szénd-dioxid-adó, húsadó vagy klímaadó elnevezéssel lenne bevezetve a különadó, akkor az emberek kevésbé tudnák azt támogatni, mintha az állatjólét növelését támogató új hozzájárulásnak hívnák.

A Mandiner újságírója megjegyzi, a németek túlnyomó többsége elutasítja a húsok megadóztatását, és nem kíván áttérni az alternatív fehérjeforrásokra, azaz a műhúsra. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Egyes német politikusok megadóztatnák a vörös húst (Fotó: Ótos András)