A Köztársasági Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alap (Fond PIO) adatai szerint Szerbiában egyre hosszabb ideig tart a nyugdíjaskor: 2008-ban az öregségi ellátmányra jogosultak átlagban 15,5 évig élvezték a nyugdíjat, tavaly viszont már 19 évre nőtt ez a mutató.
A PIO Glas osiguranika című folyóiratában megjelent írásból kiderül, hogy a nyugdíjaskor hosszabbodásához inkább a nők járultak hozzá, hiszen 2008-ban még átlagban 16 évig kapták a rendszeres havi járandóságot, 2022-ben viszont ez az átlag már 21 évre növekedett, miközben a férfiaknál a nyugdíjban eltöltött idő hossza másfél évtizeddel ezelőtt 15 év, tavaly pedig 17 év volt. S hogy ki mennyi ideig dolgozott a nyugdíjáért? 2008-ban a férfiak átlagban 33, a nők 27 évet, tavaly pedig a férfiaknak átlagban 34, a nőknek 30 év szolgálati idejük volt, azaz mindkét csoportban valamivel hosszabb lett a munkában eltöltött periódus. Mindezzel összhangban a statisztikai adatok arról is tanúskodnak, hogy másfél évtizeddel ezelőtt nők és férfiak egyaránt átlagban a 75. életévükig használták a nyugdíjat, 2022-ben pedig a férfiak 78, a nők 79 éves korukig.
A biztosítotti kategóriák közül az öregségi nyugdíjra jogosult egykori foglalkoztatottaknak van a leghosszabb szolgálati ideje: tavaly a férfiaknak átlagban 36, a nőknek 32 munkaévet ismertek el. A statisztika szerint a legrövidebb szolgálati idővel a mezőgazdasági nyugdíjasok rendelkeznek, a férfiak 22, a nők 18 évvel. Azok közül, akik egyéni vállalkozókként vonultak nyugállományba, a férfiaknak átlagban 33, a nőknek 29 évet ismertek el. A számadatokból az is látszik, hogy az öregségi nyugdíjat élvezők közül a mezőgazdasággal foglalkozók élnek legtovább: a férfiak átlagban 17, a nők 23 évig kapják a nyugdíjat. A mezőgazdasággal foglalkozó férfiak és nők átlagban 83 évet élnek, a munkahelyi nyugdíjasok, vagyis az egykori foglalkoztatottak viszont csak 78-at. Érdekes adat az is, hogy az egykori iparos, egyéni vállalkozó nők 10 évvel kevesebb ideig élvezik a nyugdíjat, mint a mezőgazdasági öregségi nyugdíjas nők, és 8 évvel rövidebb ideig, mint a vállalatokban, intézményekben egykor foglalkoztatott nők.
Nyitókép: Dávid Csilla felvétele