A hollandiai állattenyésztők július óta állami kártérítést igényelhetnek, ha felszámolják állatállományukat és kilépnek ebből a tevékenységből. Október 25-éig 670 gazdaság jelezte, hogy hajlandó egy ilyen megoldás elfogadására. Az akciót két nemzeti program, az LBV és LBV plusz elnevezésű új „rendszerek” szerint bonyolítják le, és a gazdáknak bele kell egyezniük abba, hogy véglegesen és visszafordíthatatlanul leállítják ténykedésüket.
Az állattartó gazdaságok felszámolására irányuló programban a Natura 2000 elnevezéssel jelölt, a biodiverzitás megőrzése érdekében védett területekre összpontosítanak. A 2028 februárjáig tartó programok összköltségvetése megközelítőleg 1,47 milliárd euró, ennyit fognak kifizetni azért, hogy a gazdák ezekről a vidékekről eltüntessék a farmokat. Eddig legnagyobb számban, több mint 300-an a sertéstenyésztők jelezték, hogy kártérítés fejében kilépnek a tevékenységből, de 120 baromfitenyésztő és több tíz szarvasmarhatartó is jelentkezett.
Az Európai Bizottság májusban hagyta jóvá a holland kormánynak az állatállomány radikális csökkentéséről hozott határozatát, amely szerint kártalanítják az állattenyésztőket, ha beleegyeznek abba, hogy önként bezárják gazdaságaikat a nitrogénszennyezés csökkentésére irányuló hollandiai erőfeszítések részeként. A terv összesen mintegy 3000 hollandiai állattartó telep felszámolását jelentheti. A holland állam és az EU szigorú kikötése, hogy a kilépési támogatásban részesülő gazdák hasonló gazdasági tevékenységre sem Hollandiában, sem más EU-tagországban nem vállalkozhatnak.
Nyitókép: A cél a farmok bezárása (Fotó: Beta/AP)