Tavaly július eleje óta a havi szénbehozatal tízszereződött, és az elmúlt egy évben Szerbia összesen 567,5 millió euró értékben vásárolt szenet külföldön. Csak 2023 első felében 2,7 millió tonna barnaszenet importált az ország, majdnem tízszer annyit, mint 2022 első hat hónapjában. Az idén januártól augusztusig több mint 3 millió tonna barnaszén 387,2 millió euróba került – közölte a Köztársasági Statisztikai Intézet.
A legtöbb szén Bulgáriából, Bosznia-Hercegovinából és – ettől az évtől jelentősen megnövekedett mennyiségben – Indonéziából érkezik. A délkelet-ázsiai szénbehozatalt még tavaly októberben jelezte Aleksandar Vučić államfő, aki akkor elmondta: az Indonéz Köztársaságból Kínán keresztül importálják a szenet, hogy „javítsanak” a hazai szén minőségén.
Dragan Ignjatović, a Belgrádi Egyetem Bányászati és Földtani Karának professzora a Nova ekonomija gazdasági szaklapnak elmondta, Szerbiának még mindig elegendő szene van az ásványkészletekben. A számítások szerint mintegy 3 milliárd tonna lignit, azaz kőszén és 200 millió tonna barnaszén áll a rendelkezésére, ám nem tudja felszínre hozni, hasznosítani, mivel az előző időszakban nem fektettek eleget a bányászat fejlesztésébe, és a bányászati-földtani feltételek is mind összetettebbek. A Kolubara szénbányában most van folyamatban egy beruházási ciklus, melynek keretében egyebek között új felszereléseket szereznek be és felújítják a régieket, valamint vízlecsapolási problémákat is megoldanak, és a fejlesztés után várhatóan nagyobb mennyiségű szénhez juthatnak a felhasználók a hazai tartalékokból is.
Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)