2024. július 16., kedd

Olaszországban betiltották a műhúst

Olaszország betiltotta a laboratóriumban előállított hús gyártását és értékesítését. Az olasz kormány elsősorban egészségügyi okokra hivatkozik, valamint szeretné megvédeni a jószágtenyésztőket.

Az ország elsőként mondott nemet az úgynevezett tenyésztett hús és az abból származó készítmények gyártására és forgalmazására. A római parlament alsóházában csütörtökön tartott szavazást. A képviselőház 159 igen, 53 nem szavazattal és 34 tartózkodással elfogadta a Francesco Lollobrigida mezőgazdasági miniszter nevével fémjelezett törvényt. 

A tárcavezető üdvözölte a parlamenti döntést, szerinte meg kell óvni a dolgozókat és a polgárokat, akiknek joguk van egészségesen étkezni. A laboratóriumban az őssejtekből tenyésztett hús betiltását  elsők között a Coldiretti kistermelői szövetség szorgalmazta. A kérdés az utóbbi években komoly politikai vitákat eredményezett, és a törvény megszavazása sem volt feszültségmentes. A voksolás alatt a képviselőház épülete előtt tüntettek a Coldiretti tagjai, valamint a Európa nevű párt politikusai. Azt hirdették, hogy a mesterséges hús ellenzői a tudatlanságot tenyésztik, a mesterséges hús betiltása tudomány- és Olaszország-ellenes. A Coldiretti hangoztatta, hogy Olaszországban az élelmiszer a kultúra és a hagyomány szerves részeit képviseli, és a minőségi termékek védelme elsődlegesnek számít.

Világszerte számos cég próbálkozik műhús előállításával, hiszen a tudósok régóta figyelmeztetnek arra, hogy az állattenyésztés és a túlzott húsfogyasztás káros a környezetre. A laboratóriumban előállított hús jelenleg két országban, Szingapúrban és az Egyesült Államokban értékesíthető. Az Európai Unióban viszont még nem, annak ellenére, hogy az európai vállalatok finanszírozzák a kutatásokat. Az EU azon az állásponton van, hogy mint minden termék esetében, előbb engedélyezni kell a műhús piaci forgalmazását.

Az olasz állatvédelmi egyesület úgy véli, hogy az új törvény szükségtelen, mivel Európában a laboratóriumban előállított húst még nem fogadták el élelmiszerként, ezért nem is kerülhet forgalomba.

Nyitókép: Beta/AP