Ana Brnabić miniszterelnök tegnap megerősítette, hogy a postai alkalmazottaknak a hét végéig kifizetik a 20.000 dináros támogatást, de cáfolta a sztrájkolóknak azt az állítását, hogy a szakszervezetekkel folytatott tárgyalások idején valakit is megfenyegetett volna.
„A szakszervezetek képviselőinek azt mondtam, segítsenek nekünk, hogy senkit se hagyjunk ki, hogy azok, akik dolgoznak, akik visszatértek a munkába, mindannyian megkapják a húszezer dinárt. Egy pillanatig sem fenyegettem senkit, miért tenném, amikor az emberek visszatérnek munkahelyükre? Elmondtuk, hogy a 30 százalékos bérnövelés most lehetetlen, mert ehhez jelentős számú foglalkoztatottat kellene elbocsátani, ami a közvállalat teljes összeomlását idézné elő. Közöltük, hogy azonnali, 10 százalékos bérnövelés lehetséges, januártól pedig még 10, azzal, hogy az adminisztrációban dolgozók csak a januári növelésre számíthatnak, valamint a héten mindannyian a 20.000 dinárra, kivéve a vállalatvezetőket. A négy szakszervezetből, mellyel tárgyaltunk, kettő reprezentatív, kettő nem. Képviselőik, bár nem volt nekik könnyű, elfogadták érvelésünket, és visszatértek munkahelyükre” – idézte a Tanjug a kormányfőnek a Happy tévé műsorában adott nyilatkozatát. Szavai szerint a követelésnek sohasem szabad ultimátumszerűnek lennie, tárgyalni kell, szociális párbeszédet folytatni. Brnabić közölte még, a tárgyalásra meghívott szakszervezetek zöme megjelent, de „Stefan Mitrović, a Sloga képviselője nem, az ő szakszervezetének a tagságát 48 munkás alkotja a 14.100-ból, és ebből a pozícióból sértegeti az összes többi, 7000 főnél több tagot számláló szakszervezetet”. A kormányfő kiemelte, mindig mindenkivel kész tárgyalni. „Mindenkinek megvan a telefonszámom, mindenki írhat, mindenkivel beszélgetek, ilyen azelőtt soha nem volt.”
Akik tovább sztrájkolnak, azt üzenték, „a végsőkig” küzdenek azok nevében is, akik időközben felvették a munkát – közölte a Beta hírügynökség hétfőn éjszaka. A tudósítás szerint a sztrájkolók úgy tudják, hogy készítik azok listáját, akik még mindig nem hajlandók dolgozni, és az állásukból való felfüggesztéssel, illetve elbocsátással fenyegetik őket. Stefan Mitrović az N1-nek azt mondta, hétfő 22 óráig kaptak határidőt, hogy visszamenjenek dolgozni, ellenkező esetre a kormányfő kilátásba helyezte, hogy „az állambiztonsággal foglalkozó intézményeket fogják angazsálni”.
Nyitókép: Dávid Csilla felvétele