2024. december 23., hétfő

A zéró közelébe hajtott Norvégia

Új világrekord született Norvégiában. Az eladott és regisztrált új autók 82,4 százaléka ugyanis tavaly már elektromos meghajtású (EV) volt. Ilyen magas arányt egyetlen másik országban sem jegyeztek fel. Norvégia 2022-ben is jól teljesített ezen a területen, hiszen az újonnan regisztrált személygépkocsik között már 79,3 százalékot ért el az EV-k részesedése. A piacvezető továbbra is a Tesla ebben az országban.

A kőolaj- és földgázkitermelő Norvégia már korábban jelezte, hogy 2025-től minden újonnan regisztrált autó kizárólag zéró kibocsátású lehet, vagyis elektromos, vagy hidrogénmeghajtású. A kormány jelentős adókedvezményekkel támogatja az átállást.

Bár sok országban törekszenek a változtatásra, a norvégokat egyelőre nehéz lesz utolérni. Az elektromos autók térhódítása másutt ugyanis lassabb a vártnál.

Annak ellenére is, hogy az utakon már nemcsak az akkumulátorral üzemelő személyautók jelentek meg, hanem kamionok és buszok is.

A globális járműparkban továbbra is a benzin-, vagy dízelmotorral működő járművek képezik a többséget: a bolygón nyilvántartott 1,6 milliárd autóból legfeljebb 25 millió lehet elektromos meghajtású. A jelentős lemaradásnak több oka van, amelyek között a szakemberek gyakran megemlítik az állami támogatások és engedmények elapadását, a magas járműárakat, valamint a szerény és csak lassan bővülő töltőhálózatokat. A látványosabb és dinamikusabb váltást a – főleg a drágább típusok iránti – visszaeső kereslet is befolyásolja, illetve akadályozza.

A hidrogénhajtású autókból még az elektromosaknál is jóval kevesebb van, mert sokkal drágábbak és a töltőhálózatuk is ritkább.

Becslések szerint a villanyautógyártás csak 2030-ra éri el az évi 33,4 milliós darabszámot, ami az összes gyártás egyharmadának felel meg. Az előrejelzésekből az is kiderül, hogy Észak-Amerikában hétmillió EV kelhet el 2030-ban, vagyis a jelenlegi hatszorosa. Ez elmarad az Egyesült Államok kormányzatának kitűzött céljától, amely abból indul ki, hogy 2032-re az eladott új autók kétharmada elektromos meghajtású lesz.

A nagy gyártók is arra számítanak, hogy módosul a dátum, hiszen a fogyasztók érdeklődése az újítás iránt nem felel meg az elvárásoknak. A General Motors korábban abból indult ki, hogy 2035-ben már csak elektromos autókat szállít a piacra. A tervet valószínűleg módosítani kell. A konkurensek sem sietik el az átállást, sőt úgy tűnik, visszafogják az elektromosautó-fejlesztéseiket és a termelést is.

A globális autópiacon sem kell nagy száguldástól tartani ebben az évben. A londoni székhelyű Economist Intelligence Unit (EIU) elemzőközpont csak egyszámjegyű növekedést vár. Szerinte a világgazdaság szerény teljesítménye, a megélhetési költségek növekedése (elsősorban a fejlődő országokban) és a magas (hitel)kamatok jócskán lefékezik a járművek iránti keresletet 2024-ben. Az új autók eladása jó esetben három százalékkal növekedhet az idén, ám a buszoké és a haszongépjárműveké csupán egy százalékkal.

Az EIU azonban úgy véli, hogy az elektromos autók értékesítése felpöröghet ebben az évben. Elsősorban a szigorodó károsanyag-kibocsátási előírásoknak, az új típusú akkumulátoroknak és a kormányzati támogatásoknak köszönhetően. A londoni elemzőközpont abból indul ki, hogy az idén a kereskedők 14,9 millió elektromos járművet értékesítenek, 21 százalékkal többet, mint 2023-ban. 

A piacon Kína válhat kulcsszereplővé, ami régi vágya. Egyre valószínűbb, hogy az elektromos autókból a kínai gyártók adják el a legtöbbet: a hazai piacon 8,6 millió EV értékesítése várható az idén, közben az export is jelentősen meglódul majd. 

Ennek lehetősége egyre nagyobb nyugtalanságot okoz az amerikai, a japán és az európai gyártók körében, amelyek alighanem összefognak, hogy valamilyen módon (akár magasabb vámok kikényszerítésével) akadályozzák a gyors kínai térhódítást. Előfordulhat az is, hogy némely külföldi gyártó csökkenti beruházásait Kínában, vagy akár ki is vonul az országból, amely a világ legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő autópiaca.

Ez azonban aligha téríti majd el Kínát attól a szándékától, hogy az világ autóiparában megszerezze az első helyet. A cél érdekében az utóbbi években óriási összegeket fordított az EV-gyártás és a kapcsolódó beszállítói lánc felfuttatására. A kormány 57 milliárd dollárt folyósított az ágazati szereplőknek 2016 és 2020 között. Az eredmény nem is maradt el: tavaly már a tíz legnagyobb állami támogatásban részesülő vállalat közül öt EV-, vagy akkumulátorgyártó volt. Az akkumulátorgyártásban már-már monopolhelyzetbe került az ország, s így megkerülhetetlen szereplő a globális piacon. 

Az ágazatban tapasztalható előretörés egyre nagyobb fejtörést okoz a legfőbb vetélytársának, az Egyesült Államoknak és az EU-nak is, amelyek igyekeznek megvédeni saját érdekeiket. Washington külön törvénnyel, míg az EU egy zöld programmal ösztönzi a helyben történő elektromosautó-gyártást és akkumulátorgyártást. 

A kiéleződő versenyben a politikai döntéshozók különböző módon és eszközökkel próbálják majd az idén is segíteni az elektromos autózás térnyerését. Elsősorban a gyártók, a vásárlók és a beszállítók állami támogatásával, továbbá az elektromos autózáshoz nélkülözhetetlen infrastruktúra fejlesztésével, s új szabályok bevezetésével, amelyek megszigorítják a hagyományos meghajtású gépkocsik használatát.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Beta/AP