A világkiállítás megszervezésének célja, hogy minden szerbiai megérezze azt az életminőségi javulást, amelyet az EXPO 2027 hoz magával térségünkbe – nyilatkozta Siniša Mali ügyviteli pénzügyminiszter az Ugrás a jövőbe – Expo 2027 Szerbia elnevezésű program kapcsán. A Prva televízió vendégeként kiemelte: a program által egyrészről a gazdasági fejlődést és az új gyárak nyitását szorgalmazzák, másrészről viszont a polgárokról is gondoskodnak. Növelik a fizetéseket és a nyugdíjakat, segítik a szegényebbeket, új gyógyszerekbe is fektetnek, mert „az egymás iránti gondoskodás az, amiről egy társadalom felismerhetővé válik” – mondta a pénzügyminiszter.
Mali ígéretekkel is alátámasztotta, hogy mit ért a társadalmi gondoskodás fogalma alatt: példaként az újszülött gyermekek után járó támogatás növelését említette. Szavai szerint az új kormány megalakulásával azonnal kezdeményezik a költségvetés módosítását, így várhatóan áprilisban már több eszközt láthatnak elő a családok támogatására. A tervek szerint az elsőgyermekes anyák 500 ezer dináros egyszeri juttatást kapnak majd a jelenlegi 380 ezer helyett, a második gyermek születését pedig a jelenlegi 460 ezer dinár helyett 600 ezerrel tervezik támogatni. Megtartják azt a támogatási vonalat is, amelyen keresztük az anyák kérhetnek segítséget az első lakás vásárlásához: a 20 ezer eurós állami hozzájárulást az eddigiekben 522 anya kapta meg – mondta a miniszter.
Hozzátette: az említett fejlesztési programot azonban csak a lakosok és az állami vezetés összefogásával lehet megvalósítani. A végső célja a polgárok életminőségének javítása: a tervek szerint az elkövetkező három évben az átlagfizetésnek el kellene érnie az 1.400 eurót, a minimálbérnek és a nyugdíjaknak viszont a 650 euró értéket. A bruttó hazai terméket legkevesebb 92,7 milliárd eurósra növelnék, de lehetőség szerint elérhető a 100 milliárdos érték is – állította Mali. Majd hangsúlyozta, hogy ma már hihetetlenül alacsony szinten van a munkanélküliség aránya Szerbiában: jelenleg 9 százalékos, míg 2012-ben 25,9 százalékos volt.
Szerbia továbbra is arra összpontosít, hogy minden lehetőséget kihasználjon: iskolákat és kórházakat építenek, oktatási intézményeket újítanak, de befektetnek a mezőgazdaságba, a kultúrába, a sportba is, valamint ösztönzik a születési arány növekedését és a ritka betegségek gyógyítását is. Emellett gyárakat nyitnak meg, szennyvíztisztítókat és vízgyárakat építenek – sorolta a példákat a pénzügyminiszter. Ugyanakkor kiemelte: összesen 17 milliárd euró értékű befektetést terveznek megvalósítani, amelyeknek megkezdésére 2,5 milliárdot láttak elő az idei költségvetésből.
Mali szerint Szerbia leggyorsabb fejlődési ciklusában élünk: míg 1945-től 2012-ig összesen 596 kilométernyi autópályát és gyorsforgalmi utat építettek, addig 2012-től 955 kilométernyi utat építettek, illetve építenek meg a szóban forgó fejlesztési program befejeztéig. Az említett hároméves fejlesztési ciklusban a legnagyobb lehetőségként az EXPO 2027 megszervezését jelölte meg, amely a becslések szerint hárommillió látogatót vonz majd Szerbiába a világ minden tájáról. A világkiállítást 250 hektáron valósítják meg, és a helyszínen már el is kezdődtek a munkálatok. A nehéz építési területet 4,5 millió köbméternyi homokkal és millió köbméter kaviccsal töltik fel. Többek között itt épül a Nemzeti Stadion és a vízi sportok központja, de 1.500 lakást is felemelnek. Mindez 2027 után is itt marad Szerbiában, így szerves részét képezi az ország fejlesztési tervének – utalt az Ugrás a jövőbe elnevezésű programra a miniszter, amelyet nemrégiben Aleksandar Vučić államfő mutatott be a közvéleménynek.