2024. december 26., csütörtök

Változtatni kell a feltételeken!

Kevés mezőgazdasági szövetkezet jelentkezik a tartomány pályázataira

A Tartományi Mezőgazdasági, Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárság pályázataira 2018 és 2023 között a mezőgazdasági szövetkezetek mindössze 16 százaléka jelentkezett, s ennél is kevesebben kapták meg a támogatást. A Vajdasági Gazdasági Kamarában tegnap ennek kapcsán találkozót tartottak, amelyen a résztvevők megvitatták, hogy mi ennek az oka, és milyen módon javíthatnának a szövetkezetek helyzetén. A Vajdasági Szövetkezeti Szövetség egy kézikönyvet is készített arról, hogy a tartományi titkárság pályázatai milyen hatással voltak a szövetkezetekre.

Jelena Nestorov Bizonj, a Vajdasági Szövetkezeti Szövetség igazgatója elmondta, örömmel tölti el, hogy megszervezték a találkozót, a mezőgazdasági szövetkezetekre ugyanis nagyobb figyelmet kell szentelni.

– A Vajdasági Szövetségi Szövetkezet az adatokat elemezve arra jutott, hogy kevés szövetkezet  jelentkezik a tartományi titkárság pályázataira, és kevést eszközt kapnak. Vajon mi ennek az oka? Először is számos olyan szövetkezet van, amelynek a birtokában nincs termőföld, tehát nincs regisztrálva mint családi gazdaság. Számos szövetkezet pedig több mint 100 hektár termőföldet művel,  a tartományi titkárság pályázatain pedig a 100 hektár a felső határ. A szövetkezetek jelentős része így nem pályázhat, támogatások nélkül pedig nem hajthat végre beruházásokat. Azt is megfigyeltük, hogy a szövetkezetek leginkább az öntözőberendezések beszerzésére pályáznak. Mindenképpen olyan feltételeket kell teremteni, hogy a szövetkezetek is sikeresen pályázhatnak a tartományi titkárság kiírásaira. Fontos lenne tehát, hogy azok a szövetkezetek is, amelyek több mint 100 hektárt művelnek, jelentkezhetnek a pályázatokra.

Örömmel tölt el, hogy egyre többen felismerték a szövetkezetek jelentőségét, sikeres működésük ugyanis elengedhetetlen a mezőgazdaság fejlesztése szempontjából. A szövetkezeteknek mindenképpen szükségük van támogatásra, egymaguk ugyanis nehezen boldogulnak – fejtette ki a szövetség elnöke.

A találkozón elhangzott, hogy 2018 és 2023 között a tartományi titkárság 81 pályázataiból a szövetkezetek 32-re jelentkeztek. A 321 aktív szövetkezetből 51 jelentkezett a kiírásokra, s 34  részesült támogatásban. A tartományi titkárság pályázatain 83,672 dinárt nyertek, ez az összeg pedig nagyon alacsony.

Aleksandar Panovski, tartományi mezőgazdasági segédtitkár elmondta, hogy a tartományi titkárság egyik alapvető feladata, hogy figyelemmel kövesse a helyzetet a mezőgazdaságban, hol vannak a legnagyobb gondok. 

– A tartományi titkárság évek óta sikeresen együttműködik a Vajdasági Szövetségi Szövetkezettel. A vajdasági mezőgazdasági szövetkezetek fejlesztése rendkívül fontos a mezőgazdaság fejlődésének szempontjából. A tartományi titkárság a jövőben azon munkálkodik, hogy javítson a szövetkezetek helyzetén, s minél többen pályázzanak. A kézikönyv mindenképpen nagy segítséget jelent számunkra – fogalmazott Panovski.

Toša Matić, a martonosi Paprika Földműves Szövetkezet igazgatója elmondta, örömmel tölti el, hogy felismerték a szövetkezetek jelentőségét.

– Az elmúlt időszakban a precíziós gazdálkodásba, gépekbe fektettünk. Szerencsére sikerrel pályáztunk a Prosperitati és a tartományi titkárság pályázataira is. Beruházásokat valósítottunk meg. Remélem, hogy a közeljövőben változik a helyzet, a szövetkezetek idáig ugyanis nem egyenlő eséllyel pályázhattak. Korlátozva voltunk, például a 100 hektáros termőfölddel – fejtette ki Matić.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Dancsó Áron felvétele