A köztársasági kormány összehangolta az egyes termékek jövedéki adóját a fogyasztói árak 2023-ban jegyzett alakulásával. A megemelt jövedéki adóról szóló határozat hétfőn jelent meg a Szerb Köztársaság Hivatalos Közlönyében, és május 1-jétől alkalmazzák.
A döntés értelmében az ólommentes benzin jövedéki adója (akciza) 4,75, áfával 5,70 dinárral emelkedik, a gázolajra számított jövedéki adó pedig (áfával) 5,86 dinárral lesz magasabb. A gáz jövedéki adóját (áfával) 4,45 dinárral növelték meg. A kormány határozata szerint a vonatkozó törvénnyel összhangban úgyszintén emelkedik a szeszes italok, a dohánytertmékek és a kávé jövedéki adója.
Miközben a sajtó egy része már biztosra veszi, hogy a jövedéki adó emelkedése következtében májustól számottevően drágul az üzemanyag, a Szerbiai Kőolajipari Vállalatok Egyesületében a Beta hírügynökségnek tegnap azt mondták: csak annyi biztos, hogy az olajfinomítók és az importőrök május 1-jétől kötelesek a piacra kerülő termékekre elszámolni és kifizetni a magasabb összegű jövedéki adót.
Jelena Radun, a Radun Avia benzinkútrendszer tulajdonosa azt nyilatkozta, hogy kiskereskedelmi áraikat az Energiaügyi Minisztérium fogja meghatározni. „A körülmények döntik el, ki fizeti majd a számlát, vagyis hogy a különbözet beépül-e a kiskereskedelmi árba, vagy a forgalmazók és a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) vállalja át a jövedéki adó egy-egy részét. Ha a világpiacon növekszik az ár, akkor valószínűleg nálunk is magasabb lesz” – mondta Radun, aki szerint most még valószínűleg a szakminisztériumban sem tudják, mi legyen a pótköltség sorsa, és azt figyelik, hogyan alakulnak az árak a régióban. Arra is emlékeztetett, hogy a megengedett kereskedelmi árrést a kormány a múlt héten 13-ról 16 dinárra emelte.
Dejan Mihajlović, a nevét viselő töltőállomások tulajdonosa nem hiszi, hogy a jövedéki adó megemelése most közvetlenül kihat a kiskereskedelmi árra, szerinte ugyanis a kormány a szociális béke megőrzése érdekében jól meggondolja, hogy ezt a költséget mikor kalkulálja be az árba. Lehet, hogy erre csak akkor kerül sor, amikor majd a tőzsdén csökkennek az üzemanyagárak, és így a lakosság kevésbé fogja megérezni a jövedéki adó miatti drágulást.
Nyitókép: Pixabay