Ferenc pápa temetése szombaton lesz, a gyászszertartás helyi idő szerint 10 órakor kezdődik a Szent Péter téren – közölte tegnap a Vatikán, ahol a bíborosok azért ültek össze, hogy meghatározzák a temetés dátumát, illetve részleteit. Megbeszélésük után az is kiderült, hogy a gyászszertartás után a pápa koporsóját a római Santa Maria Maggiore-székesegyházba viszik, ahol a húsvéthétfőn elhunyt egyházfőt végső nyugalomra helyezik. A gyászmisét a bíborosi kollégium dékánja, Giovanni Battista Re mutatja be, aki Ferenc pápa megválasztásakor elnökölt a konklávén, vagyis a jogosult bíborosokból álló pápaválasztó testületben.
A Vatikán arról is tájékoztatott, hogy a pápa koporsója ma átkerül a Szent Péter-bazilikába, ahol a hívők leróhatják kegyeletüket az elhunyt ravatalánál. Kérésének megfelelően az egyházfőt nyitott koporsóban helyezik el a székesegyházban.
A pápa 88 éves korában, szélütés és szívelégtelenség miatt halt meg. Koporsóba a Szent Márta-házban helyezték. Ott, ahol tizenkét évig tartó pápasága alatt lakott. Az argentínai születésű, olasz származású pápa volt a katolikus egyház első latin-amerikai és első jezsuita vezetője. Szintén ő volt az első, aki Assisi Szent Ferenc nevét vette fel pápaként, 2013-as megválasztásakor. Addig Jorge Mario Bergoglio bíborosként ismerték.
Amint a halálhírét bejelentették a Vatikánban, kilencnapos gyászidőszak vette kezdetét a római katolikus egyházban.

A római Lateráni Szent János-bazilikában tartott szentmise után
Ferenc pápa tavaly, saját kérésére egy egyszerűsített, visszafogott temetési szertartást hagyott jóvá magának. Rövid végrendeletében pedig a Vatikánon kívül található, római Santa Maria Maggiore-bazilikát jelölte ki végső nyughelyéül. Itt helyezik örök nyugalomra egy egyszerű sírban, amelyre mindössze nevének latin nyelvű felirata kerül: Franciscus.
A gyászszertartás azonban a – becslések szerint csaknem 300 ezer ember befogadásra alkalmas – vatikáni Szent Péter téren kezdődik, helyi idő szerint tíz órakor. Egészen pontosan Szent Péter-bazilika előtt.
Ferenc koporsóját innen viszik át a Santa Maria Maggiore-székesegyházba. Ő lesz az első pápa az elmúlt száz évben, akit a Vatikánon kívül temetnek el – rendelkezése szerint – egy egyszerű, fából (a lelki alázatosságot jelképező ciprusfából) és cinkből készült koporsóban. Korábban öt katolikus egyházfő választotta temetkezési helyként ezt a bazilikát.

A Szent Péter téren rózsafüzér imára gyűltek össze (Fotó: AP via Beta)
FÉLÁRBÓCON A LOBOGÓK
Ferenc pápa temetésén hívek és egyházi személyek sokaságának megjelenése várható. Magas rangú külföldi vendégekkel, köztük politikusokkal.
Már több állami vezető jelezte részvételét. Mások mellett Donald Trump amerikai, Emmanuel Macron francia, Javier Milei argentin, Luiz Inácio Lula da Silva brazil, Volodimir Zelenszkij ukrán, Andrzej Duda lengyel és Sulyok Tamás magyar elnök. Ott lesz Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Giorgia Meloni olasz kormányfő és Olaf Scholz német kancellár is. Vlagyimir Putyin orosz elnök azonban távol marad.
Trump a feleségével, Melaniával együtt jelenik meg a gyászszertartáson. Ferenc pápa halálhírének bejelentése után részvétüzenetet is kiadott, amelyben elrendelte, hogy a temetés napjának végéig az Egyesült Államok minden szövetségi épületén, katonai létesítményén és külföldi diplomáciai képviseletén engedjék félárbócra a nemzeti lobogót. A Fehér Házban tartott húsvéti rendezvényen „keményen dolgozó, jó embernek” nevezte Ferenc pápát, akiről megjegyezte: szerette a világot, és különös szeretettel fordult a nehéz helyzetű emberek felé.

A pápajelölt bíborosok (balról a felső sorban): Erdő Péter, Reinhard Marx és Marc Ouellet, a középső sorban: Pietro Parolin, Robert Prevost és Robert Sarah, alsó sor: Christoph Schönborn, Luis Tagle és Matteo Zuppi (Fotó: AP via Beta)
MEGKEZDŐDÖTT A TALÁLGATÁS
A temetés után a csaknem 1,4 milliárd katolikus figyelme az új egyházfő megválasztása felé fordul. Ekkor válik főszereplővé a konklávé, azaz a bíborosi testület, amely a vatikáni Sixtus-kápolnában – zárt ajtók mögött, szigorú eljárási szabályok alapján – dönt a 267. pápa személyéről. A pápa halálakor ugyan minden bíborost Rómába hívtak, ám a konklávén csak a 80 éven alattiak vehetnek részt. Bár a testület várhatóan csak május első felében kezdi meg a munkáját, a világsajtó már az esélyes jelöltekről cikkez.
A lista terjedelmes. Afrikából Fridolin Ambongo Besungu kongói érsek, bíboros számít esélyesnek, Ázsiából Luis Antonio Tagle fülöp-szigeteki bíboros, Európából Pietro Parolin vatikáni bíboros államtitkár, Matteo Maria Zuppi bolognai érsek és Erdő Péter bíboros, az Esztergom-Budapesti főegyházmegye érseke, az Egyesült Államokból pedig Timothy Dolan New York-i bíboros, aki állítólag nagyon közel áll az amerikai elnökhöz.
ÖSSZETÖRIK A GYŰRŰT
A pápa halálhírének hivatalos megerősítése után és a konklávé munkájának kezdete közti időszakban egy különleges, de hagyományos szertartásra is sor kerül a Bíborosi Kollégium jelenlétében. Ennek során egy kalapáccsal megsemmisítik az elhunyt pápa arany pecsétgyűrűjét, az úgynevezett halászgyűrűt, amelyet a jobb kezén viselt. Egy-egy ilyen különleges ékszert minden egyházfő kap, amikor megválasztják, ám halálukkor elveszik tőlük és szétzúzzák.

A szemfüles „üzletemberek” emléktárgyak sokaságával „vadásznak” az örök városba özönlőkre; a néhai egyházfő arcképe immár a jojókon is fellelhető. A tegnapi felvétel a Szent Péter tér közelében levő egyik boltocska standját örökítette meg (Fotó: AP via Beta)
A műveletet ezúttal Kevin Joseph Farrell camerlengo, vagyis kamarás bíboros (a Szentszék vagyonának kezelője) végzi el, aki az egyházfő halálát is bejelentette. Az egész szimbolikus jelentőségű, s eredetileg az volt a célja, hogy megakadályozzák a gyűrűvel való visszaélést, hiszen 1843-ig a pápák ezzel pecsételték le a hivatalos dokumentumaikat: az általuk kibocsátott törvényeket tartalmazó okmányokat.

Bíborosok érkeznek a vatikáni tanácskozásra, amelyen a búcsúszertartás részleteit vitatják meg, és bizonyosan szó lesz a pápajelöltről is (Fotó: AP via Beta)

Nyitókép: Zarándokok érkeznek a vatikáni Szent Péter térre (Fotó: AP via Beta)