2025. április 30., szerda

Bűnügyi felügyelet alatt a droglabor harmadik gyanúsítottja

Négy hónapra elrendelte a bíróság annak a férfinak a bűnügyi felügyeletét, akit a „csepeli droglabor” ügyében jelentős mennyiségű kábítószerrel elkövetett kábítószer-kereskedelemmel gyanúsít a nyomozó hatóság – közölte a Fővárosi Törvényszék kedden.

A közleményben emlékeztettek, hogy a Budai Központi Kerületi Bíróság április 5-ei ülésén nem végleges döntésével elutasította a férfi letartóztatását. Az ügyészség azonban fellebbezett, és a Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság keddi végleges végzésével a férfi esetében megváltoztatta az elsőfokú határozatot.

Kiemelték: a bíróság megállapította, hogy a terhelttel közölt gyanú részben megalapozott, ezért fennáll a kényszerintézkedés elrendelésének általános feltétele. Továbbá a megalapozott gyanú szerinti bűncselekmény kiemelkedő tárgyi súlya és a magas büntetési tételek miatt a szökés, elrejtőzés veszélye is fennáll – tették hozzá.

A törvényszék megítélése szerint a gyanúsított rendezett személyi és egzisztenciális körülményei, szoros családi kötődése folytán a szökés veszélye nem akkora, amely a legsúlyosabb kényszerintézkedés elrendelését indokolná, ezért a terhelttel szemben bűnügyi felügyeletet rendeltek el az elsőfokú bírósági tárgyalás előkészítése során hozandó határozatáig, de legfeljebb augusztus 22-éig.

A bíróság előírta, hogy a férfi Budapest közigazgatási területét – a hatóságok idézésére és értesítésére való megjelenésen kívül – csak külön engedéllyel hagyhatja el, továbbá a bűnügyi felügyelet szabályainak betartását a mozgását nyomon követő technikai eszközzel kell ellenőrizni.

A közleményben jelezték: annak oka, hogy a döntés eltér az ügy másik két gyanúsítottja esetében születettől, a terheltekkel közölt eltérő tényállásokban keresendő, és a kedden felülbírált határozattal érintett gyanúsítottal teljesen eltérő tényekre vonatkozó tényállást közöltek, mint a másik két társával.

A felfedezett droglaboratórium (Fotó: police.hu)

A felfedezett droglaboratórium (Fotó: police.hu)

Horváth László kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztos április elején közösségi oldalán azt írta: a rendőrök több mint 100 kilogramm kábítószert foglaltak le, amely több mint 500 millió forintot ért. A rajtaütés során a rendőrök 7,5 tonna kábítószer előállítására alkalmas alapanyagot is lefoglaltak, amelyből több mint 200 millió darab tablettát lehetett volna gyártani, és amelynek a feketepiaci értéke óvatos becslések szerint körülbelül 12 milliárd forint.

Ezt követően Jeney Áron, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda igazgatója sajtótájékoztatón számolt be arról, hogy a nyomozás során egy 70 éves budapesti és egy 72 éves Pest vármegyei férfit fogtak el és vettek őrizetbe április 1-jén, ők ketten a gyanú szerint kábítószert akartak előállítani. Továbbá őrizetbe vettek egy 48 éves budapesti férfit, aki a feltételezések szerint „a csoport vegyésze volt”.

A férfiaknál házkutatást tartottak, és sikerült azokat a telephelyeket, raktárakat is azonosítani, ahol különböző mennyiségű és minőségű anyagokat találtak. Így jutottak el egy csepeli vegyi üzemhez, amely legálisan működött, de abban a gyanú szerint illegális tevékenység is folyt.

A Fővárosi Törvényszék későbbi tájékoztatása szerint a három férfit kábítószerrel kapcsolatos különböző bűncselekmények elkövetésével gyanúsítottak meg, majd az ügyészség indítványozta letartóztatásukat.

Akkor a Budai Központi Kerületi Bíróság nem jogerős döntéseivel elutasította a három gyanúsított letartóztatását, majd ezt követően a Fővárosi Törvényszék közleményben tudatta az MTI-vel, hogy jogerős másodfokú döntésükkel helybenhagyták a Budai Központi Kerületi Bíróság korábbi határozatát két gyanúsított letartóztatásának elutasításáról.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Jeney Áron (Fotó: MTI)