A lehető legrövidebb időn belül szoros partneri kapcsolatot kell kialakítani a mezőgazdasági minisztérium, a tejtermelők és a -feldolgozók között annak érdekében, hogy az ágazatot rendszerszinten fejleszteni lehessen és ezáltal ellenállóbbá váljon a hazai és a külföldi piac kihívásaival szemben – mondta Dragan Glamočić illetékes tárcavezető azon a tárgyaláson, amelyen a nagyobb termelők és -feldolgozók képviselőivel tárgyalt. A találkozón a miniszter kiemelte, hogy a tejtermelésben jelentkező problémák olyan gondok következményei, amelyek az egész mezőgazdasági ágazatot sújtják. Hozzátette, hogy folyamatosan és szervezetten kell dolgozni a megoldásokon. A célok elérése érdekében a tárca olyan egységes platform kidolgozásán munkálkodik, amely lehetővé teszi az aktív kommunikációt az érintettek számára. Ezzel gyorsabban és hatékonyabban reagálnak a jövőben felmerülő kihívásokra – hangsúlyozta a tárcavezető.
A tárgyaláson elsősorban a tejfeleslegről és a -mennyiség növekedésének okáról beszélgettek a résztvevők. A hazai tejben ugyanis megjelent az aflatoxin, így minőségileg nem elfogadható termék érkezik a feldolgozókhoz, és mindez a kiviteli lehetőségeket is visszaszorítja – vázolták a helyzetet az érintettek. Rámutattak arra is, hogy a jövőben már a növénytermesztésnél megfelelő kezelési módokat kell bevezetni ahhoz, hogy az említett gondok elháruljanak. A minisztérium bejelentette, hogy vissza nem térítendő támogatásokkal és kölcsönökkel is hozzájárul olyan drónok beszerzéséhez, amelyekkel a kukoricát megfelelően lehet kezelni, és így csökkenteni lehet az aflatoxin megjelenésének lehetőségét.
Glamočić hangsúlyozta, hogy a hazai tejtermelés védelme prioritás az államvezetés számára is. Tekintettel arra, hogy a tejfeldolgozókban soha eddig nem tapasztalt mennyiségek halmozódtak fel a behozatal és a termelés növekedése, valamint a csökkent kereslet miatt, az illetékes minisztérium egyelőre nem ad ki újabb engedélyeket a tej, a tejtermékek és az ezeket helyettesítő pálmaolaj behozatalára országunkba – mondták az illetékesek. Nemrégiben olyan információk is szárnyra keltek, melyek szerint a felgyülemlett tejmennyiség miatt egyes feldolgozók teljesen beszüntették a tej átvételét. Ezt a jelen levő képviselők cáfolták, és elmondták, hogy csak az Ub üzemben történt leállás, ami az egyik gép teljes felújítása miatt van. Az előzőleg bejelentett javításokat előreláthatólag napok alatt befejezik, és hétfőtől az Ub feldolgozó is visszatér a megszokott munkához.
A mezőgazdasági tárca kezdeményezte a termékcímkék fejlesztését is: a jelen levő termelők és feldolgozók egyhangúlag elfogadták a javaslatokat, amelyek lehetővé teszik, hogy a vásárlók pontosabb információkhoz jussanak a termékek összetételét illetően. Erre elsősorban azoknál a termékeknél volt szükség, amelyek pálmaolajat is tartalmaznak – emelték ki a találkozón a szakemberek. A tárca képviselői viszont hangsúlyozták, hogy a tejtermékek címkézésére vonatkozó szabályozást egy hónapon belül érvényesítik.
A minisztérium ugyanakkor bejelentette, hogy a mezőgazdaságról szóló törvény módosításában azokat a fizetési határidőket is világosan meghatározzák, amelyek a romlandó termékekre vonatkoznak. Ezzel erősítik a hazai termelők és feldolgozók érdekeit. Hozzátették, hogy az agrártárca a kereskedelmi minisztériummal együtt dolgozik azon, hogy fejlessze a tej és a tejtermékek ellenőrzését, de a haszonkulcs korlátozásáról is szó esett az egyeztetéseken.
A tárgyaláson Glamočić felszólította a tejüzemek képviselőit arra, hogy adják le a tárcának az adatokat a pillanatnyi tartalékaikról. A cél ugyanis az lenne, hogy közösen meghatározzák azokat az intézkedéseket, amelyekkel csökkenteni lehetne a felhalmozódás mértékét anélkül, hogy a piac stabilitását veszélyeztetnék – mondta a tárcavezető. A találkozó résztvevői abban is megegyeztek, hogy a lehető legrövidebb időn belül munkacsoportot alakítanak a megbeszélt intézkedések követésére, hogy minél hatékonyabban valósuljon meg a tejipar rendszerszintű fejlesztése. A tárca nyitott az állandó és konstruktív kommunikációra – hangsúlyozták a minisztérium képviselői azon a találkozón, amelyen a feldolgozók és termelők közül az Imlek, Ub, Somboled, Šabac, Meggle, Lazar és a Milk House tejüzemek vettek részt.

Nyitókép: A tejtermelők a miniszterrel ( A mezőgazdasági minisztérium felvétele)