Három nyugdíjas-egyesület azzal a kéréssel fordult Aleksandar Vučić államelnökhöz és Miloš Vučević kormányfőhöz, fogadják képviselőiket a következő, mintegy tíznapos időszakban. Anyagi és szociális helyzetükre szeretnék felhívni az államvezetés figyelmét, mielőtt az illetékesek véglegesítenék a bér- és nyugdíjemelésre vonatkozó jövő évi és távlati, 2027. év végéig szóló terveket. Mint írják, a nyugdíjasszervezetek célja egy közös stratégia kidolgozása.
Közleményében a Szerbiai Nyugdíjasok Egyesülete, a Szerbiai Nyugdíjasok Szakszervezeteinek Társulása és a Függetlenség Nyugdíjas-egyesület leszögezi, hogy „az élelmiszerek, az energia, a lakhatási költségek és a gyógyszerek állandó drágulása miatt a nyugdíjas populáció többségi része – nagyjából egymillió idős személy – teljesen elszegényedett, a megélhetés határára sodródott. Havi járandóságuk jelentős mértékben lemarad a bérek mögött”. Az egyesületek tisztában vannak a kormánynak az érdekükben megnyilvánuló törekvéseivel, de arra figyelmeztetnek, hogy az intézkedések nem járulnak hozzá a helyzet javításához. Azt a véleményüket tudatják alázatosan – a gazdasági és politikai nehézségek iránti megértésüket hangoztatva –, hogy 2027. év végére a nyugdíjaknak nem lenne szabad alacsonyabbaknak lenniük a szerbiai átlagbér 55 százalékánál. Ahhoz, hogy a nyugellátás összege valamelyest lépést tartson a keresetek növekedésével, a következő két esztendőben évente 18-20 százalékos nyugdíjemelésre lenne szükség, írják a nyugdíjasszervezetek vezetői.
Más kérdésekről is időszerűnek tartják az egyeztetést, köztük az ún. büntetőpontok, azaz a levonás eltörléséről előrehozott nyugdíjaztatás esetén attól az időponttól kezdve, amikor az illető nyugdíjas eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt. A hatalom képviselőivel való tárgyalások témája lenne az elhunyt házastárs nyugdíjának további sorsa, valamint a 65 évesnél idősebbeknek ingyenesen vagy 50 százalékos állami támogatással járó gyógyszerek kérdése is.
Nyitókép: Dávid Csilla felvétele