2025. január 22., szerda

Nem drágul az áram az idén

Az év eleje óta a villanygazdaság 38 millió eurós nyereséget könyvelt el

A háztartások számára ebben az évben nem emelkedik a villanyáram ára, ezt jelzi a Szerbiai Villanygazdaság (EPS) korábban nyilvánosságra hozott pénzügyi jelentése is. Semmi sem indokolja az idei drágítás szükségességét – közölte Dušan Živković, az országos áramszolgáltató vezérigazgatója az RTS műsorában.

Elmondta, az EPS 30.000 háztartásnak küldött értesítést arról, hogy frissítenie kell adatait. Az Uvid u račun portálon és a különféle alkalmazásokon keresztül folyamatban van a lakosság teljes áramellátásának digitalizációja, és ez az eljárás is megköveteli minden egyes vásárló adatainak egyértelműsítését. A májusi számlákkal kapcsolatos panaszokról Živković azt mondta, ezek száma az átlagos mennyiség alatt van, a 3,5 millió fogyasztónak csak a 0,19 százaléka sokallta a havi tartozás összegét. A villanygazdaság átalakításáról szóló tervre vonatkozóan kijelentette, a hosszú távú energetikai és pénzügyi stabilitás, valamint a piacgazdálkodás a cél, nem pedig a privatizáció és a munkaerő-fölösleg kimutatása. „Az EPS felismerte a szerkezeti reformok és az egész cég átalakításának szükségességét. Az EPS állami tulajdonban marad, a privatizáció nem téma, mint ahogyan a munkaerő-fölösleg sem” – erősítette meg. Hozzátette, az elektromos energiával való kereskedés az EPS egyik legfontosabb funkciója, ezért a vezérigazgató hatáskörébe tartozik. A szabadpiaci kereskedelemben a cég csupán az idén 38 millió eurós nyereségre tett szert. Arra a kérdésre, hogy ezekben a napokban szükség van-e az árambehozatalra, a vezérigazgató azt mondta, az EPS piaci elvek szerint viselkedik, ami profitot hoz. „A múlt hétvégén, illetve a derült időjárású, sok napsütést hozó időszakokban a tőzsdéken mínusz 10-től 5-10 euróig terjedt az áram megawattórájának ára, olyankor őrizni kell a saját erőforrásokat, és igyekezni viszonylag olcsó áramhoz jutni, hiszen az esti órákban akár 200 euróra is felszökhet az ár” – magyarázta Živković. 

Az Európa-szerte gyorsan bővülő napenergia-termelés úgynevezett kannibalizációs hatása miatt az árampiacokon egyre gyakrabban alakulhatnak ki negatív áras időszakok, amikor a termelő fizet azért, hogy vegyék át tőle a villamos energiát. Az árak nulla alá süllyedése rendszeresen megfigyelhető azokban az időszakokban, amikor a fogyasztás gyenge, az erőművi termelés pedig – a naperőműveknek köszönhetően – jelentős mértékben meghaladja a felhasználást. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Ótos András felvétele