A néphagyományban április 24-ét, Szent György napját pásztorünnepként és mágikus varázslatok napjaként tartják számon. A jeles naphoz fűződik az állatok első kihajtása, hozzá kapcsolódik még a természet megújulásának ünnepe, emellett a földművelés és az igazi tavasz kezdetét is ettől a naptól számították. A tájházban Szent György-napi évadnyitó programra várták a helyi általános iskolásokat és az óvodásokat is, akik játékos foglalkozások és kézműveskedés által ismerhették meg a naphoz fűződő szokásokat, hagyományokat.
Sihelnik Ágnes, a Szent György-napi program koordinátora elmondta lapunknak, hogy a foglalkozások célja, hogy a gyerekekkel megismertessék, valamint átadják hagyományainkat és szokásainkat.
– A felgyorsult életvitelből fakadóan már nem igazán követjük azokat a dolgokat, amelyeket száz évvel ezelőtt az őseink kialakítottak. Mi ezeket próbáljuk feleleveníteni, és átadni a gyerekeknek. A Szent György-napi programunk elején a gyerekekkel megbeszéltük, ki is volt Szent György, illetve milyen hagyományok és szokások fűződnek ehhez a naphoz, majd ezt közös daltanulás és játék követte. A hagyományos elemek mellett az idén egy kisebb veteményeskertet is kialakítottunk, amelybe a gyerekekkel közösen uborkát ültettünk, hiszen ehhez a naphoz a magültetés is kapcsolódik. Az állatok első kihajtásának a napja is volt régebben, így azt is megbeszéltük, hogy az állatokat hogyan hajtották ki, és milyen babonák, valamint szokások fűződtek ehhez a mozzanathoz – fogalmazott Sihelnik Ágnes, és hozzátette, hogy az évadnyitó rendezvényt követően a Művelődési Ház által szervezett soron következő program a Szent Iván-napi program lesz júniusban.

A rendezvény keretében Sihelnik Ágnes vezetésével egy kis veteményest is kialakítottak, amelybe a résztvevők uborkamagot ültettek (Turi Orsolya)
– A nyári szünetre táborokat tervezünk a gyerekek számára, emellett kukoricanapot is, mivel nagy népszerűségnek örvend. Az idén eltérünk majd egy kicsit a megszokottól – mivel három behajtási napot tartunk számon: Szent Mihályt, Szent Demetert és Szent Vendel napját, így Szent Mihály helyett Szent Demeter-napot tartunk majd, az évadot pedig Márton-nappal zárjuk. Ezen a programon kicsivel több, mint kétszázan vettek részt, és remélem, hogy az év folyamán a többi program iránt is ekkora lesz majd az érdeklődés – nyilatkozta Sihelnik Ágnes.
A rendezvény során tematikus kézműves-foglalkozáson is részt vettek a gyerekek, ami Simon Julianna kézműves vezetésével zajlott.
– Mivel a mai napon hajtották ki a juhászok a juhokat a legelőkre, ezért a kézműves-foglalkozás által próbáltuk ezeket a bárányokat megalkotni, olyan formában, hogy papírhengerre gyapjút ragasztottunk, amelyre papírból kivágott bárányfejeket is ragasztottunk – mondta Julianna.
A program végén a gyerekeket pogácsával és teával vendégelték meg a szervezők.

Nyitókép: Simon Julianna irányításával vidám hangulatban zajlott a báránykák készítése (Turi Orsolya)