A Magyar Nemzeti Tanács 2025. évi költségvetésének módosítása volt az egyik kiemelt napirendi pont a pénteken megtartott, 18. rendes ülésen. Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke elmondta, az MNT idei költségvetését tavaly decemberben fogadták el, azonban módosítás szükséges, mivel újabb pénzügyi eszközök állnak a tanács rendelkezésére. Hugyik Richárd, az MNT Végrehajtó Bizottság elnöke terjesztette elő az idei évre vonatkozó költségvetés módosítását.
– Az MNT bevételei az eredeti 731 millió 131 ezer dinárról 782 millió 253 ezer dinárra módosultak. Ez a következő tényezők alapján történt: a Szerb Köztársaság költségvetéséből származó támogatás 76 millió 880 ezer dinárról 74 millió 966 ezer dinárra csökkent. A Vajdaság Autonóm Tartomány költségvetéséből származó támogatás viszont 28 millió 296 ezer dinárról 32 millió 246 ezer dinárra nőtt. A helyi önkormányzatok támogatása 12 millió 83 ezer dinárról 13 millió 773 ezer dinárra emelkedett. Az Adományok és támogatások tétel 364 millió 297 ezer dinárról 384 millió 457 ezer dinárra nőtt, elsősorban a temerini Iparosok és Vállalkozók Egyesületének székházfelújítására, valamint a nagykikindai Egység Művelődési Egyesület székházvásárlására fordítható rendkívüli magyarországi kormánytámogatásnak köszönhetően – mondta Hugyik Richárd.

Hugyik Richárd (Fotó: Molnár Edvárd felvétele)
Tóth Ramóna, az MNT Végrehajtó Bizottságának tagja, a temerini Iparosok és Vállalkozók Egyesületének székházfelújítását és a nagykikindai Egység Művelődési Egyesület székházvásárlásáról beszélt. Mint mondta, a Temerinben működő Iparosok és Vállalkozók Egyesülete a délvidéki magyar kisipar és polgári öntudat egyik legfontosabb bástyája. A testület 1888 óta megszakítás nélkül működik, így nemcsak gazdasági, hanem jelentős történelmi értékkel is bír. Az ipartestület székháza Temerin szívében áll, nemcsak az iparosokat tömöríti, hanem azokat a civil szervezeteket is, amelyeknek nincs saját otthonuk, de munkájuk alapvető a magyar közösségi élet fenntartásában. Az épület azonban az évtizedek során súlyosan leromlott állapotba került – ismertette Tóth Ramóna. Az MNT Végrehajtó Bizottságának tagja kiemelte, az elmúlt harminc évben csupán kisebb javításokra futotta, komolyabb felújítás nem történt. – A 2023-ban elkészült műszaki tervek szerint a felújítás költsége megközelíti a 95 ezer eurót. Ez nem csekély összeg, de érdemes belegondolni, mit veszítenénk, ha ez az épület elpusztulna. Nem csak egy ingatlanról, hanem egy élő közösségi térről van szó, ahol a helyi magyar közösség múltja, jelene és jövője találkozik. Ezért kérem, ne tekintsünk a temerini felújításra csupán egy költségvetési tételként. Tekintsünk rá úgy, mint egy generációkon átívelő örökség megmentésére.

Fremond Árpád (Fotó: Molnár Edvárd felvétele)
Tóth Ramóna kiemelte, a nagykikindai Egység Művelődési Egyesület több mint 80 éve áll a város magyar közösségének szolgálatában. Az egyesület rendületlenül szervezi a helyi magyar kulturális életet, gyermekfoglalkozásokat, színházi előadásokat, néptánc-programokat, kézműves műhelyeket, nemzeti ünnepek méltó megünneplését. A gyermekszínjátszó csoport 40 éve működik, az egyesület évente több tucat rendezvényt szervezett, és generációk nőttek fel úgy, hogy kötődtek az egyesület tevékenységéhez. Az elmúlt évtizedekben azonban az egyesületnek nem volt saját épülete, ez komoly nehézséget jelentett a szervezett és biztonságos működéshez. Most, a magyarországi, a Vajdasági Magyar Szövetség és a Magyar Nemzeti Tanács támogatásának köszönhetően lehetőség nyílik arra, hogy az egyesület megvásárolja a Miasszonyunk Iskolanővérek rendházát.
– Az új székház ideális, 1400 négyzetméteren terül el, tágas, jól megközelíthető, és számos funkciót lehet benne kialakítani, és ami a legfontosabb egy olyan hely lenne, amelyet a helyi magyar közösség a sajátjának érezhet – valódi identitáshordozó, fizikai tér – húzta alá MNT Végrehajtó Bizottságának tagja.

Molnár Edvárd felvétele
Az ülésen több intézmény 2024. évi munka- és pénzügyi beszámolóját is elfogadták. Fodor István a Zentai Történelmi Levéltár igazgatója elmondta, tavaly több rangos eseménynek is otthont adtak, ilyen volt a Magyar Levéltárosok Egyesületének vándorgyűlése, amelyet először szerveztek meg a határon túl. Emellett, a Szerb Levéltárosok Egyesületének nemzetközi konferenciáját is Zentán szervezték meg.
Molnár Tibor, a Zentai Történelmi Levéltár főlevéltárosa, az MNT tagja a zentai intézmény ingatlanjairól is beszélt. – A levéltár a községtől 2013-ban megkapta az egykori laktanya legnagyobb épületét, amely a megfelelő átalakítások után tökéletes otthona lehetne a levéltárnak. Az építkezések el is kezdődtek, azonban 2018 óta nem történt előrelépés. Ennek köszönhetően a levéltár Zentán négy épületben kénytelen tevékenykedni. Ez lényegesen megnehezíti a hatékony munkát. Bízok benne, hogy az MNT által társalapított intézményének elhelyezési problémáira van megoldás és annak realizálására hamarosan sor is kerül – hangsúlyozta Molnár Tibor.
Nadrljanski Tornai Erika, a Cnesa Oktatási és Művelődési Intézmény Művészetek Házának vezetője elmondta, hogy az elmúlt időszak legnagyobb fejlesztése a kulturális részlegen a 8 millió dinár értékű digitális projektor beszerzése volt. Ennek köszönhetően elindult a rendszeres mozivetítés, havi két filmmel, magyar nyelvű változatban is. A programkínálatot színházi előadások, zenés estek és hangversenyek színesítik, többek között Dobó Tihamér kiállítása mellett koncertjei is helyet kaptak a műsoron. A horgosi művelődési ház aktívan igazodik a közönség igényeihez. – A Cnesa intézmény keretében jelenleg 270 hallgató vet részt különféle képzéseken. A cél továbbra is az, hogy színvonalas munkával szolgálják a községet és erősítsék a helyi közösséget – tette hozzá Nadrljanski Tornai Erika.
Hét Nap Lapkiadó Kft. 2024. évi munka- és pénzügyi tervét valamint az idei módosított pénzügyi tervét is elfogadta az MNT. László Edit, a Hét Nap Lapkiadó Kft. igazgatója a Magyar Nemzeti Tanács ülésén tartott beszámolójában kiemelte, hogy a szerkesztőség 2024-ben 52 lapszámot jelentetett meg, és igyekeztek alkalmazkodni a korszerű médiahasználati szokásokhoz, például új kezdeményezések is indultak, mint például a Hét Nap Plusz című podcast. A kiadó mindemellett jelentős online jelenlétet épített ki, a honlap aktív követőinek száma meghaladja a 23 ezer főt. A pénzügyi évet a lap 8,8 millió dináros többlettel zárta, a megnövekedett támogatások révén pedig méltó módon szeretnék megünnepelni a hetilap 80. évfordulóját.

Molnár Edvárd felvétele
Az ülésen elfogadták többek között a Magyarkanizsai Regionális Kreatív Műhely, a Zentai Magyar Kamaraszínhát, a Kishegyesi Könyvtár, a Magyarkanizsai József Attila Könyvtár, a zentai Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ 2024. évi munka- és pénzügyi tervét, valamint a Kosztolányi Dezső Színház 2025. évi munka- és pénzügyi tervének módosítását is.
A napirendi pontok között szerepelt több oktatási intézmény igazgatóválasztásának jóváhagyása is. A tanács támogatta az igazgató kinevezését a csókai Öröm Iskoláskor Előtti Intézményben, a verseci Mladost Általános Iskolában, a topolyai Mezőgazdasági Iskola és Diákotthonban, valamint a törökkanizsai Alapfokú Zeneiskolában. Emellett sor került igazgatóbizottsági és iskolaszéki tagcserék jóváhagyására is. Igazgatóbizottsági tagcserét hagytak jóvá a topolyai Bambi Iskoláskor Előtti Intézmény és az újvidéki Egyetemista Központ esetében. Iskolaszéki tagcserére vonatkozó támogató döntés született a zentai Thurzó Lajos Általános Iskolában, a szenttamási Petőfi Sándor Általános Iskolában, a tornyosi Tömörkény István Általános Iskolában, valamint a szabadkai Politechnikai Iskolában. Emellett pedig jóváhagyták a Végrehajtó Bizottság döntését több község kulturális és tájékoztatási pályázata kapcsán.

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele