A Vajdasági Magyar Helytörténeti Társaság hamarosan megjelenő évkönyvében több mint harminc írás kerül publikálásra vajdasági,valamint magyarországi helytörténészek tollából, akik vajdasági magyar történelmi témákkal foglalkoznak – mondta lapunknak Német Klaudió történész, a VMHT 15. évkönyvének szerkesztője, akivel magáról a tudományos írásokat tömörítő lapról, valamint a szerkesztői feladatairól beszélgettünk.
Tizenöt évvel ezelőtt milyen céllal indították el az évkönyvet?
– A cél, úgy hiszem, a mai napig változatlan, a helytörténeti társaság tagjainak publikálási lehetőséget nyújt, másrészt a Bácsország folyóirat mellett, jó ha van egy olyan évről évre megjelenő könyv, ahol gyűjtőként meg lehet találni a helytörténészek aktuális tevékenységét, kutatásait.
Milyen témájú írások kerültek bele a kiadványba?
– A tizenötödik évkönyv tartalmi szempontból is különleges, mivel a helytörténeti társaság tavalyi év őszén megszervezett konferenciáján a délvidéki vérengzésekre emlékeztünk, ugyanis az 1944/45-ös eseményeknek tavaly volt a nyolcvanadik évfordulója. A konferencián résztvevő történészek, helytörténészek és levéltárosok írásai jelennek meg a legújabb évkönyvben, valamint folytatjuk azt az úgynevezett hagyományt, mely szerint vajdasági, tehát bánáti és bácskai, valamint magyarországi helytörténészek írásait is közöljük, amelyek a vajdasági magyar történelemmel foglalkoznak.
Szerkesztőként milyen feladatokat látsz el?
– A szerkesztő feladata összetett. Nyilván szakmai szemüvegen keresztül kell néznie az adott írásokat, technikai tanácsokkal látja el a szerzőket, hiszen általában ők idős emberek, ezért minden segítséget meg kell adni számukra, másrészt örülnünk kell, hogy megosztják az olvasókkal az egy-egy településről származó történetüket. A szerkesztő elsődleges feladata az, hogy az írásokat véleményezze, esetleg segítsen azzal kapcsolatban, hogy mivel lehetne azokat még bővíteni – én ezt mindegyik szerzőnél megtettem, rövid recenziókat küldtem, amelyekben véleményeztem a munkájukat. Továbbá a műszaki szerkesztő és a lektor között is egy kapocs a szerkesztő, ő az, aki továbbítja az írásokat, majd visszaküldi azokat a szerzőkhöz. Ez egy komplex feladat, a szerkesztő mozgatja szakmailag és koordinációs szempontból is a munkafolyamatot. Azt, hogy én szerkeszthetem a15. évkönyvet, megtisztelőnek tartom, hiszen a helytörténeti társasággal több mint tízéves ismeretséget ápolok. Középiskolásként az általuk kiadott évkönyvben publikálhattam először az addigi kutatásaim eredményeit, így jó szívvel gondolok vissza erre a mai napig – nyilatkozta Német Klaudió történész.
A Vajdasági Magyar Helytörténeti Társaság 15. évkönyvének bemutatóját május 10-én, szombaton, Tóthfaluban tartják.

Nyitókép: Német Klaudió, a Vajdasági Magyar Helytörténeti Társaság 15. évkönyvének szerkesztője (Hamar Richárd)