2024. október 30., szerda

Informatikai káosz a légi közlekedésben

Az Air Serbia légitársaság is változtatott pénteken a tervezett menetrendben

Pénteken egy globális informatikai probléma több iparágban komoly fennakadásokat okozott, több légitársaság leállította járatait vagy késésekkel működött, egyes műsorszolgáltatók leálltak, a banki szolgáltatásoktól az egészségügyig világszerte rendszerproblémák léptek fel.
Az Air Serbia nemzeti légitársaság pénteken délelőtt közölte: Globális technológiai szoftvergondok miatt a nap folyamán változások várhatók a tervezett menetrendben. A cég elnézést kért az utasoktól a repülési rend bejelentett felbomlása miatt, amely, mint hangsúlyozta, a nemzeti légitársaság ellenőrzésén kívül eső körülmények folytán következett be. Közleményében azt ígérte, hogy mindazokat az utasokat, akik a menetrendi időpontok változása miatt elveszítik összeköttetésüket más útvonalak irányába, alternatív járatokra irányítják át. 
Az MTI jelentése szerint az informatikai hiba a ferihegyi repülőtér működését is érintette. Az Eurowings, a Ryanair és a Wizz Air check-in rendszerei nem működtek, ami késésekhez, torlódásokhoz és jelentősen megnövekedett várakozási időkhöz vezetett. A Wizz Air arra kérte utasait, hogy pénteken legalább 3 órával járatuk indulása előtt érkezzenek a repülőtérre. A Berlin-Brandenburg repülőtér szóvivője arról tájékoztatta a Reuters hírügynökséget, hogy pénteken délelőtt 10 óráig minden járatot le kellett állítaniuk. Később az utasfelvétel újraindult, de figyelmeztették az utasokat, hogy késések előfordulhatnak. Az edinburgh-i repülőtéren az utasok nem tudták használni az automatikus utasfelvételt, amelyet emiatt manuálisan végeztek a légitársaságok alkalmazottai. Az Air France-KLM holland cége kénytelen volt felfüggeszteni a legtöbb szolgáltatását, az Air France pedig egyes célállomásokon fennakadásokat tapasztalt. A Lufthansánál is technikai nehézségek léptek fel, a probléma az amszterdami Schiphol Repülőteret és a prágai légi kikötőt is érintette, leálltak a nagy amerikai légitársaságok, és három indiai légitársaság is informatikai zavarokról számolt be. Ausztráliában működési zavarok álltak be a sydney-i, a melbourne-i, az adelaide-i és a perthi repülőtéren.
Úgy tűnik, hogy a legnagyobb gondok az amerikai légitársaságoknál léptek fel: a United Airlines, a Delta Air Lines és az American Airlines kommunikációs problémák miatt repülési tilalmat rendelt el. Nagy-Britannia legnagyobb vasúttársasága is az egész hálózatot érintő informatikai problémákról tett jelentést. A rendszerek globális kiesése a Londoni Értéktőzsdén is zavart okozott, az RNS hírszolgálatánál technikai probléma merült fel, ami miatt nem lehet híreket közzétenni a honlapon. 
A Microsoft azt közölte, hogy az üzemzavar csütörtökön este kezdődött, és ügyfeleinek egy része több Azure-szolgáltatással kapcsolatban is problémákat tapasztalt az Egyesült Államok középső régiójában. Pénteken a vállalat már arról számolt be, hogy megtalálták a kiváltó okot, a szolgáltatások többsége helyreállt, azt azonban nem zárták ki, hogy egyes ügyfeleknél továbbra is előfordulhatnak problémák.
A New York-i székhelyű Crowdstrike kiberbiztonsági cég magára vállalta a felelősséget a történtekért, közölte, hogy Falcon Sensor nevű szoftvere a Microsoft Windows összeomlását okozta, a problémát azonosították, elhárításához azonnal hozzákezdtek. A Tanjug pénteken délután fél kettőkor azt jelentette, hogy elhárították a globális technológiai meghibásodás alapvető okát.
George Kurtz, a CrowdStrike ügyvezetőjének pénteki nyilatkozata szerint aktívan dolgoznak azon, hogy minden ügyfelük számítógépét helyreállítsák. Az ABC-nek nyilatkozó Ajay Unni, a StickmanCybe kiberbiztonsági cég ügyvezetője ugyanakkor arról beszélt, akár napokba is telhet, mire teljesen felszámolják az üzemzavar következményeit. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Várakozók a brüsszeli repülőtéren (Beta/AP)