2025. január 21., kedd

„Sorsdöntő évek elé nézünk”

Az államfő a nyugdíjak és a minimálbér növekedését is bejelentette

Sorsdöntőnek nevezte az elkövetkező három évet Aleksandar Vučić államfő. A Prva televízió műsorának vendégeként bejelentette: a nyugdíjak legkevesebb 10 százalékkal emelkednek, de növekszenek a jövedelmek a közszférában is, és a minimálbér is magasabb lesz.

Jelenleg tart a felmérés a fizetések és nyugdíjak reális növelési lehetőségeiről: úgy szeretnék ugyanis alakítani az emeléseket, hogy azok az életszínvonal egyenesarányú javulását is jelentsék. Az infláció semmiféleképpen nem haladja majd meg a 4 százalékot: jelenleg 3,8 százalékon van – mondta az államfő. Hozzátette: a fizetés- és nyugdíjemeléseknek jelentősen magasabbaknak kell lenniük az inflációnál. A kifizetések a jövőben sem késhetnek egy napot sem, ahogy eddig sem késtek – mondta az államelnök, aki 2027-re 1400 eurós átlagfizetést és 650 eurós átlagnyugdíjat ígért. „Szerbia az idei első negyedévben az elsők között volt a fejlődés szempontjából, és év végéig 4 százalékon szeretnénk tartani a gazdasági növekedést: így az ország ismét az első öt hely egyikén szerepel majd” – vázolta az előrejelzéseket. Hangsúlyozta: „az embereknek tudniuk kell, hogy az elkövetkező időszakban folyamatos javulást éreznek majd”.

A nyugdíjaknak legkevesebb 10 százalékkal növekedniük kell: ezt ígéretnek is tekinthetik a lakosok – mondta a 2025-ös évi országos költségvetés tervezetével kapcsolatban az államfő, aki szerint erről a következő két hónapban döntenek majd az illetékesek. Emlékeztetett, hogy az elmúlt két évben 50 százalékkal növekedtek a nyugdíjak. Jövőre legkevesebb 44 ezer dináros lesz annak a lakosnak a nyugdíja, aki jelenleg 40 ezer dinárt kap kézhez havonta – hozta fel példaként Vučić, aki a minimálbér jelentős növekedéséről is beszélt. A közszféra béremelését illetően viszont kiemelte: az oktatásban dolgozók szintén jelentős béremelésre számíthatnak.

Az államfő hozzátette azt is, hogy Szerbia megkapta a régió legjobb értékelését a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), és ezt meg is kell tartania. „Ez azt jelenti, hogy nem játszadozhatunk, nem szabad kockáztatnunk” – utalt arra az elnök, hogy a változásokat a lehető legbiztosabb alapra fektetik az elkövetkező években is.
 

Magyar ember Magyar Szót érdemel