2025. április 2., szerda

A harmadik könyv

Vajda Gáborról emlékeztek meg a Szabadkai Városi Könyvtárban

Vajda Gábor íróról, művelődéstörténészről tartottak emlékestet, születésének 80. alkalmából, a Szabadkai Városi Könyvtárban csütörtökön. Az egybegyűlteket Bognár Irén főkönyvtáros köszöntötte, majd pedig az esthez kapcsolódóan megosztotta a személyes élményeit, hiszen az író a könyvtár munkatársa is volt.
A megemlékezést Gubás Ágota vezette, akitől bevezető gondolatokat hallhattunk.
– Tenyeredből csorgó por vagyunk az estünk címe, ami egy idézet Vajda Gábor Feketehegyi ima című verséből. Vajda Noa Pálma, az író unokája emlékezett meg ezzel a mondattal a nagyapjáról, egy szívhez szóló fotó kíséretében. Vajda Gábor egész életében a mi sorsunkért aggódott. Nem csak az irodalmunkat viselte szívén, éles kritikusi meglátással, hanem a művelődési, az oktatási, a politikai életünket, tulajdonképpen az egész társadalmunkat vizsgálta, kritizálta szókimondóan, megalkuvás nélkül, de sohasem bántó szándékkal, csak radikális megoldásokat keresve. Vajda Gábor az Aracs folyóirat egyik elindítója és felelős szerkesztője volt, több civil szervezetben is aktív szerepet töltött be, megalapította a Kosztolányi Irodalmi Tábort, Szabad Líceum címmel pedig értelmiségi vitaműsort indított. Ha valamit, akkor ezt érdemes lenne folytatni, hiszen – ahogyan azt Vajda Gábor is tartotta –, kis értelmiségi körökben születnek meg a nagy gondolatok, és a délvidéki magyarság közéletéből ez sajnos hiányzik – fejtette ki Gubás Ágota.
Bata János, az Aracs folyóirat főszerkesztője, a megemlékező beszédében egyebek közt azt taglalta, hogy Vajda Gábort mindig élénken foglalkoztatta az elvándorlás témája.
– Erről beszélt már évtizedekkel korábban, ezzel a nagy problémával foglalkozott két vaskos kötetben, ami a vajdasági magyarságnak nemcsak kultúr-, hanem eszmetörténete is. A mi feladatunk lenne az, hogy a hagyatékát, a kéziratban megmaradt anyagot, megpróbáljuk valamilyen módon kiadni, ami nagy munka – mondta Bata János.
Ahogyan azt hallhattuk, az esetleges harmadik kötet kéziratának megközelítőleg a fele van rendezve, a másik fele sok kisebb részből áll, amit még nem sikerült rendezni.
Az est további részében Vajda Gábor önéletrajzi vallomásából és verseiből Lőrinc Zsuzsanna versmondó és Vajda Noa Pálma adott elő részleteket. Az esten felvételeket is hallhattunk az író gondolatairól és beszédeiből.
A megemlékezés a horgosi Aracs Alapítvány és a Szabadkai Városi Könyvtár szervezésében valósult meg.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Lőrincz Zsuzsanna, Bata János, Gubás Ágota és Vajda Noa Pálma / Lukács Melinda felvétele