2024. július 27., szombat

Jövőre átlépjük a mágikus határt

A pénzügyminiszter szerint a kormányzat jó gazda módjára kezeli a közvagyont

Most először sikerült meghaladnunk a 100.000 dináros bérátlagot – reagált Siniša Mali pénzügyminiszter a Köztársasági Statisztikai Intézet lapunkban is közölt kimutatására, mely szerint májusban a fizetések nettó átlaga 100.170 dinár volt (a bruttó pedig 138.332 dinár). A tárcavezető, szokásához híven, ezúttal is előhozakodott a mostani hatalom előtti idők adatával, tudniillik, hogy 12 évvel ezelőtt Szerbiában az átlagkereset csak 329 euró volt.

„A májusban elért átlag azt jelzi, hogy tartjuk a tempót, és jövőre elérjük a 2019-ben kitűzött célt. Az idén decemberben várhatóan eljutunk a 930 euró környékére, a jövő év végén átlépjük az 1000 eurós, mágikus határt, 2127-ben pedig valóra válik ígéretünk, az 1400 eurós átlagbér. Amikor először bejelentettük, hogy az átlagkereset több lesz 500 eurónál, sokan kinevettek bennünket, amikor pedig a 800 eurós átlagról beszéltünk, voltak, akik fogadkoztak, hogy ha az meglesz, ők visszavonulnak a politikai életből. Ma már senki sem nevet céljainkon” – mondta Mali a Pink kereskedelmi televízióban. Bor és Smederevo példáját emelte ki: A bányamedencében a 12 évvel ezelőtti 300-400 euróról 1500-ra nőtt az átlagfizetés, a korábbi hatalom idején lakat alá került vasművek városában pedig az egykori 300 helyett ma 900 eurós az átlag.

A miniszter az újfent éles vitákat kiváltó lítiumbányászat kapcsán leszögezte, hogy ez „stratégiai fontosságú kérdés, hatalmas fejlődési esély”. Nemcsak a kitermelésről van szó, jegyezte meg, hanem a feldolgozásról is, azaz az egész értékláncról, az elemgyárak megnyitásáról és az elektromos autók gyártásáról, mondta, megjegyezve, hogy 2028-ig ez ügyben nem történik semmi, de bármikor is kerül rá sor, minden környezetvédelmi szabványnak eleget kell tenni.

Közölte: az összes beruházás után az ország közadóssága még mindig a GDP 50 százaléka alatt maradt, a számlán pedig 7 milliárd euró van. Szerinte Európában csak kevés ország dicsekedhet ilyen eredménnyel. A miniszter végül még egy fontos célra hívta fel a figyelmet: még az idén elérni, hogy a nemzetközileg elismert hitelminősítő ügynökségek a befektetésre ajánlott kategóriába helyezzék át Szerbiát. Még sohasem értük el a befektetési ajánlású szintet, de már csak egy lépésre vagyunk tőle, állította Mali.