2024. december 26., csütörtök

Elítélték a Google-t piaci egyeduralma miatt

Az Egyesült Államokban hétfőn, a szövetségi bíróság döntése értelmében a Google technológiai óriáscég megsértette az amerikai trösztellenes törvényeket versenyellenes magatartásával. Az USA-ban a trösztellenes szabályok arra irányulnak, hogy egyes iparágakban ne alakuljanak ki monopolpiacok. Ez az első nagy győzelem a technológiai óriáscégekkel szemben, piaci dominanciájuk visszaszorítása érdekében. A Google több tízmilliárd dollárt költött exkluzív szerződésekre, hogy biztosítsa vezető pozícióját keresőszolgáltatóként az okostelefonokat és webböngészőket illetően. 

Az ítélet szerint a megállapodások versenyellenesek voltak. Ezek az exkluzív szerződések azt eredményezték, hogy ha valaki információt akart találni az interneten, általában a Google-t használta. 

A vállalat körülbelül 90 százalékát uralja az online keresőpiacnak, és 95 százalékát az okostelefonok piacának. A Google ezenkívül magas árakat szabott meg keresőhirdetéseiben. Sokan történelmi győzelemről beszélnek, szerintük senki sem állhat a törvények felett. A Google valószínűleg fellebbez a döntés ellen, az ítélet azonban már komoly hatással lehet arra, hogyan teszi a vállalat elérhetővé keresőmotorját a felhasználói számára. Emellett pénzbírsággal is számolhat.
Az ítélet utat nyithat egy második tárgyaláshoz, amely lehetséges megoldásokat vizsgálhat, például a Google anyavállalatának, az Alphabetnek a feldarabolását. Ez alapvetően megváltoztathatja az online hirdetési világot, az Alphabet részvényei ugyanis 4,5 százalékkal estek hétfőn.

Hosszú idő óta ez az első eset, hogy az amerikai kormány egy nagyvállalatot illegális monopóliummal vádolt. A Microsoft 2004-ben megegyezett az igazságügyi minisztériummal, amely azzal vádolta, hogy a Windows-felhasználókat az Internet Explorer böngésző használatára kényszerítette.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás