2024. augusztus 14., szerda

Réce-ruca, vadliba, jöjjenek a lagziba...

Jelentősen megdrágultak az ünnepségek Szerbiában – Az esküvőszervezők szerint még mindig megéri lakodalmat szervezni

… ha jönnek, lesznek, ha hoznak, esznek! – folytathatnánk a címben jelölt népi hívogatót, amely manapság igencsak aktuálissá vált területeinken. Az elmúlt években ugyanis jócskán megdrágultak a lakodalmak vidékünkön. Egy átlagos, kétszáz személyes ünnepség manapság több mint 20 ezer euróba kerül – erősítette meg a tapasztalatot Boško Bubanja, az Ivent Industrija Srbija (Event Industry Association of Serbia) egyesülés elnöke a Tanjugnak. A hírportál a drágulás mértékéről és okáról érdeklődött: ezzel kapcsolatban a szakember kiemelte, hogy a koronavírus előtt az említett ünnepélyért 13–15 ezer eurót kellett asztalra tennie az ifjú párnak és szüleiknek. Az árakat elsősorban a vendéglők és a zenekarok emelték meg – magyarázta az elnök.  

Hangsúlyozta, hogy a pandémia az ünnepélyek megszervezését illetően lényegében nem változtatta meg a szokásokat, az emberek továbbra is megélik a hagyományaikat. Az árakat azonban annál inkább növelte – erősítette meg a csaknem 50 százalékos drágulást az illetékes. Ugyanakkor valamelyest kevesebb lakodalmat szerveznek az emberek, mint pár évvel ezelőtt: már két éve folyamatosan csökken a tömegesebb ünnepségek száma. Évente 18 százalékkal kevesebb lakodalmat szerveznek, mint korábban – tette hozzá a szakember. Kiemelte, hogy az adatok elemzését illetően a 2020-as évet nem lehet számításba venni a koronavírus miatt, a 2022-eset viszont az elhalasztott ünnepségek hirtelen felszaporodása miatt kell különválasztani az átlagos évektől. Az említett csökkenést tehát az alapján határozták meg számbelileg, hogy a 2023-as évet a koronavírus előtti, 2018-as és 2019-es idénnyel vetették össze – magyarázta az ünnepségszervezők egyesületének elnöke. 

A csökkenést az ifjú párok fenntartásaival magyarázta a szakember. A legtöbb fiatal ugyanis fél attól, hogy az ajándékokkal nem tudja lefedni az ünnepség megnövekedett költségeit – utalt a legsűrűbb indokra a szakember. Kiemelte viszont, hogy a tapasztalataik ennek ellentétét támasztják alá, és hogy az ajándékok értéke meghaladja az ünnepség költségeit. A vendégek ugyanis tisztában vannak azzal, hogy többet kell a borítékba tenniük, mint pár évvel ezelőtt.

Így a költségek lefedésén túl rendszerint egy utazást vagy egy lakás berendezését is le tudják fedni a lakodalomra kapott pénzből a fiatalok – állítja Bubanja. 

A költségek megoszlását illetően a legnagyobb mértékben a vendéglők árai ugrottak meg az elmúlt években. Ugyanakkor ez képezi a legnagyobb tételt is egy-egy ünnepség szervezésekor – mutatott rá a szakember. Hozzátette: a helyszín és a megvendégelés általában a költségek 50 százalékát képezi. A „vendégszék” ára pedig 35-40 százalékkal is megnövekedett – mutatott rá a drágulás fő elemére az esküvőszervezők képviselője, aki szerint az élelmiszer drágulása csak egyik oka vendégenként számolt költségek növekedésének. Az ellátás tekintetében jelentős költségeket képez ugyanis a vendéglátóipari dolgozók bére, amely jócskán emelkedett az elmúlt időszakban. Így manapság már vendégenként 30–50 eurót is felszámolnak a vendéglátósok – mondta az elnök. Hangsúlyozta, hogy pár évvel ezelőtt még személyenként 25 és 28 euró között mozgott a vendégenként elszámolt költségtérítés, manapság viszont a fővárosban egyáltalán nem lehet találni olyan vendéglőt, amely 32–35 euró alatti árat ajánlana az ifjú párnak. A legtöbb helyen 40–50 eurót kérnek el „vendégszékenként”, de a személyenkénti ellátás költsége meghaladhatja a 150 eurót is – vázolta a magas költségek széles skáláját a szakember. 

A lakodalmak lebonyolításában jelentős összeg kerül a zenészek zsebébe is. Egyes zenekarok, amelyeket korábban kétezer euróért lehetett lefoglalni, ma már 3,5–4 ezret is elkérnek egy-egy estéért – mondta az ünnepségszervezők egyesületének elnöke. Hangsúlyozta, hogy az említett költségtételek a legmagasabbak, de számítani kell az édességek és a torta költségeire, de a díszítésért és a különleges igények teljesítéséért is jelentős összegeket kell félretenniük a fiataloknak. Manapság ugyanis a száraz jégtől a tűzijátékon át a fényeffektusokig terjed a kívánságlista, de gyermekprogramokat is szokott kérni az ifjú pár – sorolta az elvárásokat a szervező.  

Az elnök elmondta azt is, hogy a legnagyobb lakodalmakat manapság is Čačakon, Užicén és Kraljevo környékén szervezik meg, ahol még ma is 500 személyes ünnepségeket rendeznek. Belgrádban túlnyomórészt 160-170 személyt hív meg az ifjú pár az ünnepségre, Újvidéken viszont általában 100-120 vendéggel számolnak – sorolta a jellegzetes vendégszámokat az esküvőszervezők csoportosulásának elnöke. 

Nyitókép: Pixabay