A szárazság egyre nagyobb gondokat okoz a gazdáknak, hiszen a szántóföldi növények megfelelő öntözése elengedhetetlen a sikeres mezőgazdaság szempontjából. A Tartományi Mezőgazdasági, Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárság az idén is támogatja az öntözőberendezések beszerzését és fejlesztését.
A tartományi kormány dísztermében tegnap Petar Samolovac tartományi mezőgazdasági titkársegéd nyújtotta át a támogatási szerződéseket a gazdáknak. A pályázat keretösszege 370 millió dinár.
– A tartományi mezőgazdasági titkárság nagy hangsúlyt fektet arra, hogy Vajdaságban minél több termőföld váljon öntözhetővé. A pályázat keretében 98 öntözőszivattyú és áramfejlesztő, 34 Tifon és 12 Ranger típusú öntözőrendszer, 14 napelemes és 210 csepegtető öntözőrendszer beszerzését támogatja. Az idén is nagy érdeklődés övezte a pályázatot, összesen 644 beadvány érkezett. Tanúi vagyunk annak, hogy a szárazság súlyos károkat okoz, öntözés nélkül nem lehet jó eredményeket elérni a mezőgazdaságban. Az elmúlt négy évben a tartományi titkárság összesen 1,5 milliárd dinárt különített el erre a célra. A tartományi titkárság a jövőben is támogatja az öntözőrendszerek beszerzését és fejlesztését, annak érdekében, hogy a gazdák minél nagyobb hozamot érjenek el – fejtette ki Samolovac.
Tóth Zoltán tartományi mezőgazdasági titkárhelyettes elmondta, hogy a tartományi mezőgazdasági titkárság 294 szerződést írt alá a sikeres pályázókkal.
– A tartományi titkárság évről évre jelentősebb összeget különít el az öntözés fejlesztésére irányuló beruházások támogatására. Az a célja, hogy növelje az öntözés alatt álló mezőgazdasági földterületek nagyságát Vajdaságban. A támogatásnak köszönhetően 3 ezer hektár termőföldön válhat lehetővé az öntözés. A tartományi titkárság a következő években még intenzívebben kívánja támogatni az öntözés és az öntözőrendszerek fejlesztését, hogy a gazdák számára megkönnyítse a nem olcsó beruházások megvalósulását. A termelők legfeljebb 7 millió dinárra pályázhattak. A támogatás intenzitása a beruházás elszámolható értékének a 60 százaléka, a 40 év alatti, illetve a női vállalkozók esetében pedig a beruházás értékének a 70 százalékát nyerhették el a pályázók – fogalmazott Tóth Zoltán.
Kiemelte, hogy a mezőgazdasági termőterületek öntözése kulcsfontosságú a terméshozamok növeléséhez és a növények egészségének megőrzéséhez. Az öntözés segít ellensúlyozni a csapadékhiányt, különösen száraz időszakokban, ami hozzájárul a stabil és kiszámítható termeléshez. Ezenkívül az öntözés javítja a talaj minőségét és elősegíti a tápanyagfelvételt a növények számára. A megfelelő öntözési technikák csökkentik a vízpazarlást, ezáltal pedig hozzájárulnak a fenntartható mezőgazdasághoz. Végül az öntözés fontos szerepet játszik a globális élelmezésbiztonság fenntartásában, mivel növeli a rendelkezésre álló élelmiszer mennyiségét.
A kishegyesi Lengyel Andor is sikeresen pályázott a tartományi titkárság kiírására.
– Elsősorban növénytermesztéssel foglalkozom. Egy körforgó öntözőrendszerre pályáztam. Előnye a lineárissal szemben, hogy nem kell munkaerő áthelyezésére, távolról is lehet irányítani. Mindenképpen sokat jelent a tartományi titkárság segítsége, nélküle nehezen lehetne ilyen jellegű beruházásokat megvalósítani. Örömmel tölt el, hogy a tartományi titkárság támogatja az öntözőberendezések beszerzését – fejtette ki Lengyel Andor.
A zentagunarasi Tóth Ugyonka Gábor szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozik, kisebb területen zöldségféléket is termeszt.
– Fűszerpaprika öntözésére pályáztam csepegtetőszalagra. Ezt a technológiát két éve vezettük be. Sokat jelent a tartományi titkárság támogatása. A szárazság nagy gondot jelent, így elengedhetetlen az öntözés és az öntözőberendezések folyamatos fejlesztése – fogalmazott Tóth Ugyonka Gábor.
Nyitókép: A tartomány nagy hangsúlyt fektet arra, hogy Vajdaságban minél több termőföld váljon öntözhetővé (Fotó: Dávid Csilla)