2025. január 22., szerda

„Baráti” kölcsön közjegyzőnél

A tízezer eurónál nagyobb összeg átadásáról az állam is tudni szeretne

Sokan adnak kölcsön pénzt barátoknak, rokonoknak, jó ismerősöknek. Ez általában ún. szívességi kölcsön, melyre kamat nincsen, és anélkül adják, hogy annak valamilyen írásos, mondhatni, hivatalos nyoma maradna. Kisebb összegeknél a kölcsönadó erre nem is tart igényt, de ha például néhány ezer euróról van szó, akkor már többnyire szerződést vagy írásbeli nyilatkozatot készítenek a kölcsönzésről, illetve – afféle garanciaként – tanúk jelenlétében adják át az összeget. Ha pedig 10 000 eurót, vagy annál többet ad valaki valakinek használatra bizonyos időre, arról már az állam is tudni szeretne. Tudni is fog, amint a parlament elfogadja a közjegyzőségről szóló törvény módosítását, ami előirányozza, hogy a 10 000 eurónál nagyobb „baráti” kölcsönt közjegyzőnél kell hitelesíteni.

Azért 10 000 euró a határ, mert a pénzmosás megakadályozását célzó jogszabályban ez az összeg szerepel készpénzforgalmi limitként, vagyis minden ennél nagyobb összegnek már bankszámlán keresztül kell eljutnia a rendeltetési helyére.

„Jogrendszerünkben nem kötelező természetes személyek közötti pénzkölcsönzésről közjegyzői okiratot készíteni, és az ilyen tranzakciók többsége láthatatlan marad a pénzek útjait ellenőrző apparátus számára. A pénzügyi fegyelem és a jogbiztonság végett kötelezővé tesszük a közjegyző általi hitelesítést. A közjegyzők a kölcsönszerződések megerősítésével (szolemnizációjával) a magániratot közokirattá változtatják, aminek köszönhetően létrejön az ilyen szerződések regisztere, melybe betekintése van a pénzmosás megakadályozására létrehozott állami igazgatóságnak” – olvasható a Blic Biznis írása szerint a kormány által már elfogadott törvénymódosítási javaslat indoklásában. 

A kölcsönszerződések jegyzékét ugyanannak a szoftvermegoldásnak a keretében vezetik majd, mint az ingatlanok adásvételi szerződéseit. A várható új előírás értelmében a kölcsönadó és a kölcsönkérő természetes személy által megkötött szerződésben feltüntetett (tízezer eurónak, vagy annál többnek megfelelő) összeget a Szerb Nemzeti Banknak a hitelesítés napján érvényes középárfolyama szerint számítják ki.

Magyar ember Magyar Szót érdemel