Az európai környezetvédelmi célok elérése érdekében nagy változások várhatók a szerbiai villamosenergia-szektorban is – jelentette be Snežana Paunović, a köztársasági képviselőház alelnöke, a parlament gazdasági bizottságának elnöke a szerbiai áramelosztó hálózatokról folyó kopaoniki tanácskozáson, melyet a nemzetközi CIRED konferencia (Congrès International des Réseaux Electriques de Distribution) szervezésében tartanak.
„Az energetikai törvény módosításával és az ágazat stratégiai dokumentumainak meghozatalával, valamint a környezetvédelmi előírások kiigazításával megteremtjük a feltételeket ahhoz, hogy Szerbia is hozzájáruljon a közös célok megvalósításához“ – fejtette ki Paunović, aki különösen fontosnak tartja, hogy 2004 óta ezek a tanácskozások regionális jellegűek, ugyanis a térség szakembereinek ilyenkor alkalma van a közvetlen tapasztalat- és véleménycserére az áramelosztó rendszerek fejlesztésének és irányításának témájában. Biljana Komnenić, a villamosenergia-elosztó részleg igazgatója a tanácskozásról azt nyilatkozta a belgrádi közszolgálati televíziónak, hogy a Szerbiai Áramelosztó (EDS) több mint 520 ezer új típusú villanyórát szerelt be az ipari létesítményekbe és a belgrádi meg az újvidéki háztartásokba az Európai Unió segítségével. A projektum értéke 110 millió euró. Az okosmérők cseréje folytatódik, Szerbia az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól (EBRD) 40 millió euró kölcsönt vett fel még 200 ezer mérőóra beszerelésére, az Európai Beruházási Bank (EIB) kölcsönéből pedig 80 millió eurót fordítanak további 400 ezer óra cseréjére. A munkálatok három szakaszában tehát mintegy 1,1 millió okosórát kapcsolnak be a hálózatba, vagyis az összes villanyóra 20 százalékát kicserélik. Ezt az arányt az évtized végéig 80 százalékra szeretnék növelni.
„Az EDS felkészült az előttünk álló télre, az utóbbi két évben 50 millió eurót költöttünk a kisfeszültségű hálózat felújítására, különösen azokon a területeken, ahol nagy gondokat okozott a havazás, azaz Kraljevo, Kragujevac és Niš környékén. Több mint 30 ezer fából készült villanykarót cseréltünk ki betonkaróra, trafóállomások épültek, és 2500 kilométer hosszúságban újítottuk fel a föld feletti hálózatot, hogy felkészülten várjuk a telet” – ismertette Komnenić. Az illegálisan felépített házaknak a hálózatra való rákapcsolását illetően elmondta, hogy 30 ezer kérelem érkezett, de a benyújtók közül eddig csak 6 ezren fizették ki a csatlakozási díjat. 5 ezer épületbe már megérkezett a villanyáram.
A szeptember 20-áig tartó CIRED-tanácskozásra, amelyet 14. alkalommal tartanak a Kopaonikon, több mint 800 résztvevő érkezett az országból és a régióból. A tervek szerint 82 szakdolgozatot mutatnak be – továbbította a Tanjug a parlament honlapján közölt információt.