2024. december 23., hétfő

Válságban a német autóipar

A Volkswagen elbocsátásokat és gyárbezárásokat is kilátásba helyezett

A Volkswagen, Európa legnagyobb autógyártója tavaly 18 milliárd eurós nyereségre tett szert. Bejelentése szerint 2026-ig tízmilliárd euróval kívánja csökkenteni a költségeit annak érdekében, hogy növelje a versenyképességét. Még többet akar megtakarítani. Az idén az értékesítési bevétel valószínűleg 320 milliárd euró körül alakul, ami 2 milliárd euróval kevesebb a tavalyinál.

Arno Antlitz, a Volkswagen pénzügyi igazgatója rámutatott arra, hogy Európában évente kétmillióval kevesebb gépkocsit értékesítenek, mint a koronavírus-járvány előtt. A Volkswagen pedig körülbelül félmillióval kevesebbet, ami körülbelül két gyár éves termelésének felel meg.

A Volkswagen mellett a többi német autógyártó is válságban van, átlagban kétharmados kapacitással termelnek. A Volkswagen, a BMW, és a Mercedes is a gyártási kapacitásnak átlagban a felét használta ki. A helyzet főleg a nyugat-európai országokban kedvezőtlen, tehát Németországban, Franciaországban, Olaszországban, Nagy-Britanniában. Ezzel szemben Spanyolország, Törökország, Szlovákia, Csehország továbbra is 70 százalékos kapacitással termel. A fizetések persze alacsonyabbak, mint Németországban, ahol a gyárakban a munkaerőköltségek magasabbak, mint bárhol máshol. Tavaly óránként 62 eurót tettek ki, Spanyolországban 29, Csehországban 21, Romániában 12 eurót.

Németország tavaly a legtöbb gépkocsit gyártotta Európában, viszont így is 25 százalékkal kevesebbet, mint 2018-ban. A négymillió előállított autó negyede volt elektromos. Németországban egyébként nehézséget okoz olcsó gépkocsikat előállítani, beleértve az elektromos autókat is.

A német autógyártók egyre nehezebb helyzetben találják magukat, mivel Kína az elmúlt években betört az elektromos autók piacára. Jelenleg a gépkocsik csaknem harmada kínai gyárakból érkezik. Kínában sokkal alacsonyabbak a termelési költségek, mint Németországban. A nyugat-európai autógyártók már jó ideje tudatában vannak annak, hogy egyre több gépkocsit gyártanak Ázsiában, főleg Kínában. 

Nyugat-Európában a 21. század eleje óta az autógyártás mintegy 40 százalékkal visszaesett. Emellett a német gyártók az elektromos autók piacán már nem töltenek be vezető szerepet, mint a belső égésű motoros modellek piacán. Az autógyártóknak először tapasztalatot kell szerezniük az elektromobilitás terén. Kezdetben a költségek magasabbak, s ez az oka annak, hogy Kínában jobb a helyzet, mivel a gyártók több tapasztalattal rendelkeznek, és növelték a hatékonyságot is.

A Volkswagen, amely Kínában elsősorban belső égésű motoros modelleket értékesít, most veszélyben van amiatt is, hogy nem teljesíti az Európai Unió által megszabott szén-dioxid-kibocsátási célokat. Ez több milliárd eurós büntetéseket vonhat maga után. A Volkswagen a várakozás helyett a pénzt felhasználhatja arra, hogy csökkentse az elektromos autók árát, ezáltal növelve a forgalmat. Mindkét lehetőség drága.

A Volkswagen ezért most a munkásain szeretne pénzt megtakarítani. Az óriáscég elbocsátásokra, a termelés csökkentésére készül, de gyárbezárásokat is kilátásba helyezett. Szerinte az intézkedések nélkülözhetetlenek a versenyképesség növeléséhez a jelenlegi gazdasági helyzetben. Az IG Metall szakszervezet 7 százalékkal magasabb bért követel a dolgozóknak, valamint az elbocsátások és gyárbezárások elkerülését. Egyezség híján decembertől akár sztrájkba is léphetnek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Beta/AP