2024. november 23., szombat

A kereskedelmi háborút kockáztatják

Hatályba léptek a kínai elektromos járművekre kivetett importvámok

Németország, de Magyarország határozott ellenkezése ellenére a Kínából származó akkumulátoros elektromos járművekre (BEV) kivetett, 35,3 százalékig terjedő, öt évre szóló uniós vámok véglegesen hatályba lépnek csütörtökön – derül ki az Európai Bizottság kedden közzétett sajtóközleményéből.

Az uniós intézmény tavaly október elején szubvencióellenes vizsgálatot indított a BEV-ek behozatalával kapcsolatban, arra kereste a választ, hogy értékláncok részesülnek-e illegális támogatásban, és hogy ez a támogatás okozhat-e gazdasági kárt az uniós BEV-gyártóknak. A vizsgálatot, amely megállapította, hogy a BEV-értéklánc Kínában tisztességtelen támogatásban részesült, a brüsszeli testület kedden lezárta azáltal, hogy kiegyenlítő vámokat vetett ki a Kínából származó akkumulátoros elektromos járművek behozatalára. A vámok öt évig lesznek hatályban az Európai Unió által a gépjárművekre kivetett szokásos 10 százalékos importvámon felül.

Peking a büntetővám bevezetése ötletének felvetése óta határozottan elítélte a lépést, értelmetlennek és a gazdasági protekcionizmus megengedhetetlen módszerének nevezve. 

Az Európai Bizottság által szorgalmazott uniós döntés meghozatala sem volt egyhangú. Négy ország (Németország, Magyarország, Szlovákia és Málta) ellene szavazott, tizenkét ország tartózkodott, köztük Spanyolország és Svédország, tíz viszont megszavazta a a protekcionista lépést, amely nem is biztos, hogy az európai autóipart védi, sokkal inkább az amerikait, elsősorban a Teslát. Erre utal az is, hogy a már most értékesítési gondokkal küzdő német autógyártó nagyvállalatok, a Volkswagen és a BMW élesen tiltakoztak az importvám bevezetése ellen, attól tartva, hogy azok a kínai ellenlépések miatt nekik fognak igazán ártani. 

Christian Lindner német pénzügyminiszter arra figyelmeztetett, hogy az Európai Bizottságnak nem szabadna kereskedelmi háborút kirobbantania Kínával. 

A hatályba lépő uniós importvám a Nyugat és a Kína közötti, egyre élesedő gazdasági és geopolitikai küzdelem forgatókönyvébe illeszkedik. Joe Biden amerikai elnök még májusban jelezte, hogy az Egyesült Államok 25-ről 100 százalékra növeli a kínai elektromos autókra kivetett importvámok. 

Minden bizonnyal a kínai ellenlépések is be fognak következni, Peking már eddig is hozott olyan döntéseket a kínai elektromos autókra kivetett büntetővám bevezetésének belengetése óta, melyek – eddig egyelőre csak – az európai mezőgazdaság kivitelét sújtották. 

A brüsszeli magyarázat szerint az ideiglenes vám célja, hogy megakadályozza az olcsó, kínai állami támogatással gyártott elektromos járművek EU-ba irányuló dömpingjét. A bizottság szerint a Kínában gyártott elektromos autók eladása a 2020-as 3,9 százalékról 2023 szeptemberére 25 százalékra növekedett az elektromos autók piacán.

A bizottság által vizsgált két kínai gyártóra egyedi vámok vonatkoznak: a BYD esetében 17,0 százalékos, a Geely-re 18,8 százalékos és a SAIC-re szintén 35,3 százalékos. Más elektromosjármű-gyártásban érdekelt kínai vállalatokra, amelyek együttműködtek az uniós vizsgálatban, átlagban 20,7 százalékos vám vonatkozik. Az összes többi kínai gyártóra pedig, amelyek nem működtek együtt a vizsgálatban, 35,3 százalék vámot kell alkalmazni.

Az EU és Kína továbbra is azon munkálkodik, hogy alternatív, WTO-kompatibilis megoldásokat találjon, amelyek hatékonyan kezelik a szubvencióellenes vizsgálat által feltárt problémákat – áll a brüsszeli testület sajtóközleményében. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás