A Volkswagen legalább három németországi üzem bezárását, több tízezer alkalmazott elbocsátását és a legnagyobb európai gazdaságban megmaradó üzemei kapacitásának a csökkentését tervezi, a korábban bejelentettnél mélyrehatóbb átszervezési program keretében – közölte hétfőn az autógyártó üzemi tanácsának vezetője, Daniela Cavallo.
A Volkswagen konszern szeptember elején jelentette be hivatalosan, hogy a magas energia- és bérköltségek, a kemény ázsiai verseny, az európai és kínai kereslet gyengülése, valamint a vártnál lassabb elektromos átállás miatt felmondani készül az 1994 óta érvényben lévő munkahelyvédelmi programját, amely 2029-ig gátat szab az elbocsátásoknak.
A Volkswagen hétfőn közleményben adta tudtul, hogy a szerkezetátalakítás elengedhetetlen szükségessége miatt szerdán, a negyedéves eredménybeszámoló publikálásával és a bértárgyalások második fordulójának megkezdésével egy időben nyilvánosságra hozza a munkaerőköltségek csökkentésére vonatkozó konkrét javaslatait.
Európa legnagyobb autógyártója hetek óta tárgyalásokat folytat a szakszervezetekkel tevékenysége átszervezésének és költségei csökkentésének tervéről, németországi üzemek bezárását is beleértve.
A német autógyártók attól is tartanak, hogy az Európai Unió és Kína közötti kereskedelmi háború célkeresztjébe kerülnek, mivel csütörtökön hatályba léptek a kínai elektromos járművekre kivetett magas uniós vámok.
„A vezetőség teljesen komolyan gondolja mindezt. Ez most nem puszta kardcsörtetés a kollektív tárgyalási fordulóban” – mondta Daniela Cavallo, a Volkswagen üzemi tanácsának vezetője az autógyártó legnagyobb üzemében, Wolfsburgban a dolgozóknak. Cavallo nem részletezte, hogy mely üzemek lennének érintettek, és azt sem, hogy a Volkswagen-csoport mintegy 300 ezer németországi alkalmazottja közül hányat bocsátanának el.
„A helyzet súlyos, és a tárgyaló partnerek felelőssége óriási ... A versenyképesség visszaszerzését célzó átfogó intézkedések nélkül nem engedhetjük meg magunknak az alapvető beruházásokat a jövőben” – mondta Gunnar Kilian, a Volkswagen-csoport igazgatótanácsának tagja.
Thomas Schaefer, a VW márka igazgatója szerint a német gyárak nem elég termelékenyek, és 25–50 százalékkal a tervezett költségek felett vannak, ami azt jelenti, hogy egyes telephelyek kétszer olyan drágák, mint a versenytársaké.
Cavallo elmondta, hogy a munkavállalók és az igazgatóság között egyetértés van a problémák természetét illetően, amelyekkel az autógyártó – és számos európai versenytársa – egyaránt szembesül. „Nem állunk messze egymástól, amikor a problémák elemzéséről van szó, de mérföldekre vagyunk egymástól a rájuk adandó válaszok tekintetében” – mondta.
Cavallo szerint a berlini politikának sürgősen egy „mestertervet” kellene kidolgoznia a német ipar számára, hogy az ne „a lefolyóban végezze”.
Berlin tisztában van a Volkswagen nehézségeivel – fogalmazott a kormányszóvivő a rendszeres tájékoztatón –, és „továbbra is szoros párbeszédet folytat a vállalattal és a munkavállalók képviselőivel”.
A Volkswagen részvényei a bejelentés után több mint egy százalékkal estek. A német autógyártó részvényei az elmúlt öt évben 44 százalékot veszítettek értékükből, míg a Renault 12 százalékot esett, a Stellantis pedig 22 százalékot erősödött.
Romlottak a Volkswagen Csoport eredménymutatói
Romlottak a Volkswagen Csoport eredménymutatói a harmadik negyedévben és az első kilenc hónapban a konszern szerdán publikált jelentése alapján. A konszern pénzügyi igazgatója szerint az eredményadatok a költségcsökkentés és hatékonyságnövelés szükségességét támasztják alá.
A Volkswagen Csoport az idei harmadik negyedévben 2,176 millió járművet szállított le megrendelőinek, 7,1 százalékkal kevesebbet, mint 2023 harmadik negyedében. Az év első kilenc hónapjában 6,524 millió járművet szállított ki a konszern, 2,8 százalékkal kevesebbet az előző év azonos periódusában kiszállítottnál.
A harmadik negyedéves értékesítési árbevétel éves bázison 0,5 százalékkal 78,478 milliárd euróra csökkent. Az év első három negyedében 237,279 milliárd euró árbevételre tett szert a konszern, 0,9 százalékkal többre az egy évvel korábbinál.
A harmadik negyedéves működési eredmény 41,7 százalékkal csökkent 2,855 milliárd euróra, az első kilenchavi pedig 20,5 százalékkal csökkent 12,907 milliárd euróra.
A bevételarányos jövedelmezőség a harmadik negyedévben 3,6 százalék volt a 2023 harmadik negyedévi 6,2 százalék után, az első kilenc hónapban pedig 5,4 százalék az előző évi 6,9 százalék után.
A konszern a harmadik negyedévben 1,576 milliárd euró nettó nyereséget könyvelt el, 63,7 százalékkal alacsonyabbat az egy évvel korábbinál, az első kilenc hónapban pedig 8,917 milliárd eurót, 30,7 százalékkal kisebbet a 2023 első kilenchavinál.
Nyitókép: Beta/AP