2024. december 23., hétfő

Vámháború az autóiparban?

További terheket rótt ki az Európai Unió a Kínában gyártott elektromos autók behozatalára

Az eddigi 10 százalékos vám mellett további terheket számol fel az Európai Unió azoknak az elektromos autóknak a behozatalára, amelyeket Kínában gyártanak. Az Európai Bizottság határozata alapján a bevezetett emelés mértéke attól függ, hogy melyik gyártóról van szó, és 7,8 százaléktól 35,3 százalékig terjed. Az intézkedésre egyelőre még nem érkezett reakció Kínától, az uniós gyártók azonban attól tartanak, hogy a piaci esélyek kiegyenlítésével indokolt döntés vámháborúhoz vezethet – írja a nemzetközi sajtó. 

A vámemelésről a járművek és alkatrészek behozatalával foglalkozók szerbiai szövetsége is értesítette az érintetteket. Közleményükben kiemelik: az Európai Bizottság jelentése szerint a további vámterheket több hónapos kutatás és egyeztetés után alkalmazzák. A kivizsgálások ugyanis rámutattak arra, hogy a kínai gyártók számos kedvezménnyel számolhatnak, mint amilyenek az elsődleges pénzelés és a vissza nem térítendő állami támogatások, de az alapanyagokat is a reális piaci ár alatt szerzik be. A jelentés szerint mindezek miatt a kínai gyártók előnyben vannak az európaiakhoz képest. A piaci esélyek kiegyenlítése érdekében a Kínában gyártott Tesla járművekre az eddig alkalmazott 10 százalékos vám mellett további 7,8 százalékos terhet számolnak el, amikor az uniós piacra kerülnek. Az egyik legnagyobb kínai gyártó, a BYD Auto termékeinek behozatalát további 17 százalékkal terhelik, a Geely Holding által gyártott elektromos autó esetében viszont 18,8 százalékkal növelik a vámterhet. A legnagyobb emelést a SAIC Motor gyártóra vonatkoztatták, de további 35,3 százalékkal emelik mindazon kínai gyártók járműveire is a vámot, akik elutasították az együttműködést az Európai Bizottsággal. A döntést október 31-étől érvényesítették, és az elkövetkező öt évre vonatkoztatják. Az intézkedés célja, hogy kiegyenlítse a kínai és az uniós gyártók esélyeit az európai piacon, és hogy megvédje a 14 millió munkást alkalmazó uniós gyártókat „az igazságtalan elveken alapuló kínai gyakorlattól” – áll az Európai Bizottság jelentésében. Ugyanitt hangsúlyozzák, hogy a bizottság ügyvezető alelnöke, Valdis Dombrovskis hónapokig tárgyalt a kereskedelemmel megbízott kínai vezetéssel annak érdekében, hogy olyan megoldást találjanak, amely mindkét fél érdekeit szolgálja. Az egyeztetések azonban sikertelenül végződtek, így a bizottság érvényesítette a vámok emelését. 

A nemzetközi sajtó kitér a döntéshozatalra is: kiemelik, hogy a javaslatot csak 10 tagállam támogatta, 12 ország képviselői tartózkodtak a voksolástól, és 5 állam ellene szavazott. Az ellenzők között volt Magyarország, Szlovákia, Málta, Szlovénia, de Németország is. A döntést annak ellenére is érvényesítették, hogy egyes befolyásos európai gyártók is úgy vélik, hogy nem kellene vámháborúba bocsátkozni Kínával. Ez végzetes lehet az üzletelésük szempontjából, és kihatással lesz az Európában gyártott járművek kínai értékesítésére is – erősítették meg Christian Lindner német pénzügyminiszter álláspontját, aki figyelmeztette az Európai Bizottságot, hogy „ne kezdeményezzen kereskedelmi háborút”. Az uniós vámterhek növelése a kínai gyártók irányában ráadásul abban a pillanatban történik, amikor a Volkswagen csoportosulás krízise a tetőpontjára hágott: a német gyártó három üzemet készül bezárni, melynek következményeként több tízezer munkás maradhat állás nélkül. A vezető európai gyártó már október elején elítélte az Európai Unió „rossz hozzáállását”. A vámterhek növelése ellen emelt szót a BMW is: a szakembereik szerint végzetes lehet az európai autóipar számára, ha érvényesítik a vámterhek növelését a Kínában gyártott autókra. Az ágazat európai óriásai attól tartanak, hogy ők fizetik meg az Európai Bizottság döntésének árát. 

Kína egyre nehezebben tűri az uniós döntések következményeit. Az egyik korábbi határozatra már reagált azzal, hogy külön vizsgálatokat rendelt el az Európából érkező disznóhús, tejtermékek és egyes alkoholos italok esetében. Ezek között volt a francia cognac is, melynek gyártói mára már bejelentették: az ágazatukat a francia állam feláldozta egy olyan kereskedelmi harcban, amelyre egyáltalán nem lett volna szükség. A gazdasági és kereskedelmi elemzők szerint az európai döntések szélesebb körű kereskedelmi ellentétek tükrében születnek, amelyek a Washington által meghatározott nyugat-európai szemlélet révén az Unió és Kína eltávolodását szolgálják. Az Egyesült Államok elnöke már május 14-én bejelentette, hogy 25 százalékról 100 százalékra növeli a Kínában gyártott elektromos autók vámterhét. 
 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)