2024. november 23., szombat

Nem drágul a gáz

Bajatović: Van elegendő tartalék a fűtési idényre

Európai viszonylatban továbbra is Szerbiában legolcsóbb a gáz, de a lakosságnak nem kell tartania attól, hogy a fűtési idényben megdrágul – mondta Dušan Bajatović, a Srbijagas Közvállalat igazgatója. A belgrádi közszolgálati televízió műsorának vendégeként kiemelte: az előttünk levő télre elegendő mennyiségű gázt és villanyáramot biztosítottak, így ebből a szempontból is biztonságba érezhetik magukat a polgárok.

Az országos szolgáltató első embere megerősítette Aleksandar Vučić államfő korábbi kijelentését, miszerint naponta hatmillió köbméternyi földgáz áll a felhasználók rendelkezésére, további két milliót biztosítottak az orosz Gasprommal megkötött legújabb szerződése által, de szükség esetén napi szinten további ötmillió köbméter is rendelkezésre áll. Tehát naponta összesen 13 millió köbméter gázra számíthatunk – szögezte le Bajatović. A gáztartalékokat illetően hangsúlyozta, hogy Udvarnokon 380 millió köbméternyi gázt raktároznak, a Magyarországon bérelt tárolókban pedig további 163 millió köbméternyi gázzal rendelkezik Szerbia. A lakosoknak egyáltalán nem kell tartaniuk a drágítástól, de a gazdaság számára is hasonlóan alakulnak az árak, mint eddig.

Az igazgató az udvarnoki tároló körül zajló munkálatokkal kapcsolatban elmondta, hogy négy új kompresszort és 12 új fúratot is üzembe helyeznek, de egy új termelési láncot is bevezetnének. Ezekkel a befektetésekkel tovább növelhető a tároló kapacitása: azon dolgoznak, hogy három év múlva már másfél milliárd köbméternyi gázt raktározhassanak az udvarnoki tárolóban – tért ki a fejlesztés jelentőségére a Srbijagas igazgatója.

Európa energiabiztonságával kapcsolatban elmondta, hogy a kontinens továbbra is „gázfüggő”. Elsősorban a fűtés tekintetében meghatározó a földgáz, másrészt viszont a gázközpontok működésével biztosítják a villanyáram-ellátás ötödét. Emellett a gázfogyasztás jelentősen megnövekedett az iparban is – vázolta a helyzetet az igazgató. Hozzátette: Európában 16 százalékkal emelkedett a földgáz ára az idén, a jövő év első negyedében pedig előreláthatólag 450 dollárba kerül 1000 köbméter gáz. „Európa energetikailag szegény: a probléma abban rejlik, hogy Japánt nem korlátozzák az amerikai gáz behozatalában, így tovább zajlik Európa iparának visszaszorítása” – fogalmazott a Srbijagas igazgatója. Meglátását azzal igazolta, hogy Németország és Lengyelország már kénytelen visszatérni a szén felhasználására. „Az energiaügyben nincs bürokrácia: Európában nincs elegendő földgáz” – szögezte le. Majd a gondolatmenetet visszavezetve úgy fogalmazott: „ebbek a helyzetben Szerbiának sincs egyszerű dolga, de egyelőre sikerül úgy beszerezni a gázt, hogy mennyiségben ki tudjuk elégíteni a szükségleteket, és az árakat sem kell növelnünk”.

Bajatović újságírói kérdésre kitért azon távfűtő művek ellátására is, amelyek az évek folyamán tetemes adósságot halmoztak fel a Srbijagas irányába.

Elsősorban a zentai, az óbecsei, a verbászi és a jagodinai távfűtő művekről van szó, melyeket a tartozásuk ellenére is ellát az országos szolgáltató. „A Srbijagas még egyetlen felhasználót sem kapcsolt le a vezetékről, és ezt a jövőben sem teszi meg”  – mondta az igazgató, utalva arra, hogy a helyi szolgáltatók biztosítják a kórházak, óvodák, iskolák fűtését is. Bajatović szerint nem a lakosoknak kell megfizetni annak az árát, hogy a helyi önkormányzatok felelőtlenek. „Valóban hatalmas az adósságuk” – erősítette meg az országos ellátó első embere. Hozzátette: ez nem azt jelenti, hogy a Srbijagas felesleges eszközökkel rendelkezne és lenne pénze a szociális politika érvényesítésére. De még ilyen adósságok mellett sem áll rosszul, és nem tervez kikapcsolásokat – mondta az igazgató. 

A beszélgetés folyamán elhangzott az is, hogy jelenleg 70 ezer potenciális felhasználó vár arra, hogy csatlakoztassák a gázhálózatra. Ilyen tekintetben azonban munkaerőhiány van, és a jelentkező szakembereket még ki is kell képezni a feladatok elvégzésére – mutatott rá a gondokra Bajatović. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay