Az év végéig az átlagfizetés eléri a 900 eurót Szerbiában, jövőre viszont várhatóan 1000 euróra növekszik – nyilatkozta Siniša Mali pénzügyminiszter. A Happy televíziónak adott nyilatkozatában emlékeztetett arra, hogy a koronavírus-járvány idején Európában országunk biztosította elsőként mind a négy védőoltást, de az állam segítséget nyújtott a gazdaságnak és a lakosoknak is. Azóta is folyamatosan arra törekszik, hogy kihasználjon minden lehetőséget a polgárok életszínvonalának növelésére – mondta Mali.
Kiemelte, hogy országunkban december 1-jétől 10,9 százalékkal emelkednek a nyugdíjak, jövőre pedig a közszférában 8 százalékkal emelkednek a bérek, a tanügyi dolgozók pedig 11 százalékos fizetésemelésre számíthatnak. A minimálbér 13,7 százalékkal növekszik – sorolta a 2025. január 1-jétől érvényesített emeléseket a pénzügyminiszter. Hangsúlyozta, hogy az említett növelésekkel az átlagnyugdíj 436 euró értékének felel majd meg Szerbiában. Az augusztusban 825 euró értékű átlagfizetés decemberben már 900 euróra módosul, 2027-ig pedig elérheti az 1400 eurót is – állította a miniszter.
Mali hangsúlyozta, hogy az említett emelések mellett a jövő évi állami költségvetés jelentős részét nagyberuházásokra költik: erre a bruttó hazai termék 7,4 százalékát szánják. Ezzel kapcsolatosan rámutatott, hogy minden kilométernyi megépített út többszörös hasznot hoz az országnak: az építőipar fejlődését eredményezi, ami hozzájárul a bruttó hazai termék növeléséhez, és újabb befektetőket vonz országunkba, aminek köszönhetően új munkahelyek nyílnak. „A mandátumunk ideje alatt félmillió új munkahely nyílt meg Szerbiában” – támasztotta alá állítását a miniszter. Kiemelte, hogy az infrastrukturális fejlesztések mellett jelentős összegeket fektetnek a kultúrába, az egészségügybe és a környezetvédelembe is. Külön odafigyelnek a mezőgazdaság fejlesztésére, amelyre jövőre 149,5 milliárd dinárt irányoztak elő: ez a közös büdzsé 7,5 százalékát teszi ki, korábban viszont 4,5-5 százalék körül mozgott a gazdaságokra szánt pénzösszeg aránya – mutatott rá a mezőgazdaság részesedésének növelésére a pénzügyminiszter. Az állami költségvetés elosztását illetően kiemelte, hogy rekordnagyságú összeget különítettek el a katonaság részére is, hisz újra bevezetnék a sorkatonai szolgálatot. Az országot védelmezők, valamint a hadiipar számára a bruttó hazai termék 2,6 százalékát fordítják – mondta az ország pénzügyeiért felelős politikus.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Szerbiában a globális válság ellenére is sikerült megőrizni a makrogazdaság stabilitását. A pénzügyminiszter szerint ezt alátámasztja az is, hogy a Standard and Poor's ügynökség Szerbiának befektetésre ajánlott hitelminősítést adott. Ugyanakkor országunkban a közadósság a bruttó hazai termék 46,5 százalékát teszi ki, míg ez az átlag Európában 88,1 százalékos. Jelenleg 5,5 milliárd euró van az állami számlákon – állította Mali.
Nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy Szerbiában a válságos időkben is nyílnak új gyárak, az ország gazdasága folyamatosan fejlődik. „Ez az erős Szerbia sokaknak nem felel meg a régióban” – szögezte le a pénzügyminiszter a televíziós műsor vendégeként.
Nyitókép: Beta