2025. február 5., szerda

Kínai óriáskikötő Peruban

A világ egyik legfontosabb teherszállítási csomópontjává vált egy perui halászfalu

A kínai és a perui államfő helyi idő szerint csütörtökön Peruban virtuálisan felavatta az első, kínai ellenőrzés alatt működő teherkikötőt Dél-Amerikában. A megakikötőnek is nevezett létesítményt Peru fővárosától, Limától 80 kilométerre, Chancay-ben építették ki, tulajdonosa 60 százalékban a kínai Cosco szállítmányozási vállalat, 40 százalékban a perui Volcan Companía Minera. Kína 1,3 milliárd dollárt (1,2 milliárd eurót) fektetett bele, és ez is az Egy övezet, egy út kezdeményezés része. A Cosconak az a terve, hogy közvetlen összeköttetést alakítson ki Peru és Sanghaj között, és ezzel 23 napra csökkentse a Mexikón és az Egyesült Államokon keresztül vezető eddigi 40 napos szállítási időt. A kikötőben hatalmas ipari park is épült, amely a tulajdonosok számításai szerint a következő évtizedben több mint 3,5 milliárd dolláros befektetést vonz oda.

Egy egyszerű halászfalut a világ egyik legfontosabb teherszállítási csomópontjává változtattak. A helyi lakosság tiltakozik, eddig halászatból élt, de elvették tőlük a partszakaszt, és a tengermélyítéssel, mint mondják, megsemmisítették a haltenyészeteket. A helyiek szerint a hatalmas konténerhajók beszennyezik a vizet is, a partot is. Ugyanakkor a kormány abban bízik, hogy a stratégiai csomóponttá váló, Dél-Amerikát Ázsiával összekapcsoló megakikötőnek köszönhetően növekedhet a perui áfonya, a brazil szója és a chilei réz kivitele. 

A Kína és peru közötti kereskedelem értéke a szabadkereskedelmi egyezményükből eredően az utóbbi másfél évtizedben 22 milliárd dollárra emelkedett. Peking az utóbbi tíz évben 24 milliárd dollárt fektetett ottani bányászati és energetikai projektekbe.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Beta/AP