2024. november 16., szombat

Kínai óriáskikötő Peruban

A világ egyik legfontosabb teherszállítási csomópontjává vált egy perui halászfalu

A kínai és a perui államfő helyi idő szerint csütörtökön Peruban virtuálisan felavatta az első, kínai ellenőrzés alatt működő teherkikötőt Dél-Amerikában. A megakikötőnek is nevezett létesítményt Peru fővárosától, Limától 80 kilométerre, Chancay-ben építették ki, tulajdonosa 60 százalékban a kínai Cosco szállítmányozási vállalat, 40 százalékban a perui Volcan Companía Minera. Kína 1,3 milliárd dollárt (1,2 milliárd eurót) fektetett bele, és ez is az Egy övezet, egy út kezdeményezés része. A Cosconak az a terve, hogy közvetlen összeköttetést alakítson ki Peru és Sanghaj között, és ezzel 23 napra csökkentse a Mexikón és az Egyesült Államokon keresztül vezető eddigi 40 napos szállítási időt. A kikötőben hatalmas ipari park is épült, amely a tulajdonosok számításai szerint a következő évtizedben több mint 3,5 milliárd dolláros befektetést vonz oda.

Egy egyszerű halászfalut a világ egyik legfontosabb teherszállítási csomópontjává változtattak. A helyi lakosság tiltakozik, eddig halászatból élt, de elvették tőlük a partszakaszt, és a tengermélyítéssel, mint mondják, megsemmisítették a haltenyészeteket. A helyiek szerint a hatalmas konténerhajók beszennyezik a vizet is, a partot is. Ugyanakkor a kormány abban bízik, hogy a stratégiai csomóponttá váló, Dél-Amerikát Ázsiával összekapcsoló megakikötőnek köszönhetően növekedhet a perui áfonya, a brazil szója és a chilei réz kivitele. 

A Kína és peru közötti kereskedelem értéke a szabadkereskedelmi egyezményükből eredően az utóbbi másfél évtizedben 22 milliárd dollárra emelkedett. Peking az utóbbi tíz évben 24 milliárd dollárt fektetett ottani bányászati és energetikai projektekbe.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Beta/AP