2025. január 22., szerda

Csúcson a kávé ára

Kedvenc italunk hamarosan luxuscikk lehet

A kávé ára a világpiacon több mint 54 százalékkal emelkedett az év eleje óta – tette közzé adatait a Trading Economics weboldal. Egy év alatt az őrölt kávé ára kisebb mértékben ugrott meg, de a klímaváltozás és a geopolitikai feszültségek miatt a nyers kávé jelentősen megdrágult. Kérdés, hogy minderre hogyan reagál a hazai piac. 

A kávé iránti kereslet jó ideje növekszik, a piacnak pedig nem sikerül kielégítenie a fogyasztók igényét. A World Coffee Research előrejelzése szerint kevesebb mint két évtized múlva a kereslet meghaladja a kínálatot, tehát hamarosan luxuscikk lehet. Egyidejűleg pedig az árak is emelkednek. Az év eleje óta a kávé átlagban 54,66 százalékkal drágult. Az arabica kávéfajta 50 százalékkal, a robusta pedig 65 százalékkal emelkedett. A hazai beszállítók elmondása szerint egy év alatt az arabica beszerzési ára több mint 70 százalékkal, a robustáé pedig 230 százalékkal ugrott meg.

A robusta kávéfajta 40 százalékát Vietnámban termesztik. Az országot az idén nagy szárazság sújtotta, amely hatással volt az ivóvízellátásra, az aratásra és a kávétermesztésre is. Egyes becslések szerint Vietnámban 13 év óta nem termett ilyen kevés kávé. Ennek következtében a robusta kávéfajta tonnája a határidős jegyzésekben elérte az 5 ezer dollárt. Más kávétermesztő országokat is megviselt a szélsőséges időjárás, amely hatással volt a globális ellátásra. 

Brazília is az elmúlt évek legnagyobb szárazságával szembesült, ezért az idén alaposan visszaesett a termelés, egyes becslések szerint 20 százalékkal is. Az időjárás mellett a kávé árára kihat a közel-keleti konfliktus is. A hajók az év eleje óta nem mehetnek át a Szuezi-csatornán, így most nagy kerülőutat kell tenniük, ami több időt vesz igénybe. Mindez megemeli a kávé árát.

A Köztársasági Statisztikai Hivatal adatai alapján Szerbiában az idén augusztusban egy kilogramm kávé 1864 dinárba került, tavaly 1712 dinárt, két évvel korábban pedig 1504 dinárt fizettek érte.

Ez azt jelenti, hogy Szerbiában egy év alatt a kávé ára 8,8 százalékkal növekedett, sokkal kisebb mértékben, mint a világpiacon.

Az árak emelkedése mellett Szerbiában korábban romlott a kávé minősége. A kisebb termelők a kávéba borsót és szóját is tettek, így 2022-ben olyan szabályozást hoztak, amellyel megtiltották, hogy a csomagoláson megjelenjen a kávé szó, amennyiben az említett hozzávalókat keverték bele.

Az európai fogyasztóknak hasonló sorsuk van, az Európai Unióban és a régió országaiban is folytatódik a kávé árának emelkedése. Montenegróban a nyáron 20 százalékkal drágult meg, Horvátországban pedig 10 százalékkal. Az Eurostat adatai alapján októberben Észtországban 13,1 százalékkal, Dániában 12,3, Olaszországban pedig 11,2 százalékkal emelkedett a kávé ára.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Beta/AP