A jövőben Szerbiában is választhatják a villanyáram-fogyasztók és -termelők azt a lehetőséget, hogy tőzsdei árak alapján számolják el kötelezettségeiket a Szerbiai Villanygazdaság felé. A szerb parlament ugyanis elfogadta azt a törvénymódosítást, amely előrelátja a dinamikus áramtarifa bevezetését országunkban.
Ez az illetékesek szerint a gyakorlatban azt jelenti majd, hogy a fogyasztók választhatnak a hagyományos, két tarifán alapuló, valamint a tőzsdei árakon alapuló elszámolás között.
A törvénymódosítást érvényesítők szerint az újítással Szerbia csatlakozik az európai szabályozás követéséhez. A szakemberek viszont arra figyelmeztetnek, hogy a tőzsdei árakon alapuló elszámolás az európai árak felé is tereli a hazai felhasználókat.
Jelenleg ugyanis Szerbiában jelentősen alacsonyabb a villanyáram díja, mint a tőzsdén – mondta Miloš Zdravković energetikai szakértő a Nova ekonomija szakportálnak. Hozzátette: a Szerbiai Villanygazdaság 10-20 százalékos veszteségben van minden elfogyasztott kilowattórával. A fenntartását az is veszélyezteti, hogy az ország szükségleteit nem tudja saját termelésből biztosítani, így kénytelen importálni villanyáramot – vázolta röviden a helyzetet a szakértő, aki szerint a választási lehetőség a hagyományos és a tőzsdei árakon alapuló elszámolás között csak a változás kezdete, amely afelé vezet, hogy kötelezni fogják a felhasználókat a dinamikus áramtarifára.
Jelenleg a kéttarifás villanyórákkal rendelkező felhasználóknak alacsonyabb áron számolják el az éjszakai fogyasztást a nappalitól, az egytarifás villanyórákkal rendelkezők viszont egységes középárat fizetnek a felhasznált villanyáramért. Az okos villanyórák felszerelésével, valamint a törvénymódosítás elfogadásával azonban megteremtődtek a feltételek arra, hogy a lakosok tőzsdei áron térítsék meg a villanygazdaságnak a szolgáltatást. Az újítást Dubravka Đedović Handanović, bányászati és energiaügyi miniszter harangozta be a köztelevízióban. Kiemelte: a törvény most először határozza meg az aktív vásárló fogalmát.
Az aktív vásárló fogalom bevezetésével arra szeretnék ösztönözni a lakosokat, hogy termelővé váljanak, és a megtermelt saját áramot fordítsák vissza a hálózatba úgy, hogy a rendszer ne kerüljön veszélybe. A fogyasztói-termelői státusz bevezetését támogatja a dinamikus áramtarifa bevezetése is, melynek lényege, hogy „gazdaságosabban, észszerűbben használjuk a villanyáramot” – fogalmazott a törvénymódosítás ismertetésekor a miniszter.
Az energiaügyi és bányászati minisztérium közleményében is kiemelik, hogy „a villanyáram változó djáról szóló szerződés olyan viszonyt határoz meg a szolgáltató és a végső vásárló között, amely a rendezett piaci árak változását is tükrözi”. A dinamikus áramtarifa magában hordozza a kereslet és kínálat által teremtett változásokat, és ezek alapján határozza meg a szolgáltatás díját. A szerződés elemei mellett az illetékesek hangsúlyozták az új elszámolás feltételét is. A tőzsdei árakon alapuló elszámolást azok a felhasználók igényelhetik, akiknek okosvillanyórájuk van. A mérőműszer percről percre kíséri a fogyasztást, így ez alapján követhetőek a tőzsdei árak is, amelyek szintén percről percre változnak – magyarázták a minisztérium illetékesei. Közleményükben kiemelték, hogy az elszámolás kimutatásához egy alkalmazást is készítenek, amely egyszerű és félreérthetetlen módon közvetíti majd a fogyasztásról szóló adatokat a szolgáltatók és a felhasználók között.
A törvénymódosítás egyébként nem csupán a Szerbiai Villanygazdaság felhasználóit érinti. Az energetikai ügynökség adatai szerint 54 aktív áramszolgáltató működik Szerbiában.
Nyitókép: Ótos András felvétele