A nemzetközi piacon még soha nem volt olyan drága a kávé, mint jelenleg: az arab kávé fontjáért, azaz 0,45 kilogrammjáért több mint 3,44 dollárt kérnek el jelenleg. Csak az idén 80 százalékkal drágult a fekete élvezet, és ezzel azt a rekordot is megdöntötte, amelyet 1970-es évek végén jegyeztek – írja a nemzetközi sajtó. A piac elemzői hozzáteszik: a kávézás szerelmeseinek igencsak ki kell nyitniuk a pénztárcájukat ahhoz, hogy továbbra is megengedjék maguknak az élvezetet, hisz az elmúlt fél évszázad legmagasabb árát is túlhaladta a kávé jelenlegi piaci értéke.
Az említett, mintegy ötven évvel ezelőtti árrobbanásra egyébként azért került sor, mert a hóviharok tönkretették a brazil ültetvényeket.
Az idén viszont a szárazság vezetett el odáig, hogy kifejezetten rossz legyen a termés Brazíliában. Augusztusban és szeptemberben az elmúlt 70 év legaszályosabb időszakát jegyezték a dél-amerikai ültetvényeken. Ezt követően októberben hatalmas csapadékmennyiséggel kellett szembenézniük a termelőknek, ami végső csapásként érkezett a virágba borult növényekre. Az egyik legnagyobb kávétermelő, a Volcafe már a szárazság után lecsökkentette a termelésére vonatkozó előrejelzéseit. Az októberi csapások után pedig már nyilvánvalóvá vált, hogy az arab kávéból a brazil termelők csupán 34,4 millió zsákot tudnak majd piacra bocsátani, ami 11 millióval a szeptemberi kereslet alatt marad – írja a Bloomberg hírportál. A piac elemzői hangsúlyozzák, hogy a helyzetet tovább rontsa, hogy az olcsóbb robusta kávé sem termett jól, hisz a fajtát jellemzően Vietnámban termelik, ahol szintén kíméletlen szárazságnak és mérhetetlen mennyiségű csapadéknak voltak kitéve az ültetvények.
A globális kávétermelés már ötödik éve termel veszteségesen – állítják a szakértők. Hangsúlyozzák, hogy a szélsőséges időjárás az idén is megcsappantotta a kínálatot, globális válság alakult ki az ellátásban, és egekbe szökkent a kávé ára a New York-i tőzsdén. A drágulás a kávépörkölők és a kávézók költségeit jelentősen emeli, ami kétségkívül kihat a végső vásárlókra is. Jelenleg már a nagy- és kiskereskedelmi láncok is változtattak áraikon: drágítanak és az engedményeket csökkentik annak érdekében, hogy megtartsák a saját haszonkulcsaikat.
A kávéipar jelentős pénzeket mozgat a világkereskedelemben: a fekete élvezet különböző fajtáit és formáit a világ második legjobban értékesített árujaként tartják számon a kőolaj után. A Nestlé gyár végrehajtó-igazgatója már novemberben bejelentette, hogy „nehéz idők várnak ránk”. Ugyanakkor beismerte, hogy az általa képviselt cég kénytelen volt felülbírálni a csomagolásaik árát, hisz „ők sem immunisak a kávé árára” – fogalmazott a Nestlé cég képviselője.
Szerbiában még nem érezzük a kávé drágulásának terhét: egy jobb minőségű őrölt kávé 200 grammjáért 400–455 dinárt kérnek el a kereskedők. A Szerbiai RTV vendégeként Branislav Jorgić elmondta, hogy a közeljövőben itt is várható némi drágítás, ám a kávé ára a régióban mintegy 10 éve csaknem változatlan. A Köztársasági Statisztikai Hivatal adatai szerint 2022-től 100 gramm kávé átlagban 36 dinárral drágult.
Nyitókép: Beta/AP