A Szerbiai Villanygazdaság (EPS) közleménye alapján az energetikai rendszert nem veszélyezteti az összeomlás, és felkészülten várta a tél beköszöntét.
Míg a bányászok és az energetikában dolgozók sikeresen megbirkóznak a kihívásokkal az év végén, addig egyes felelőtlen egyének és médiumok hamis állításokat terjesztenek, amivel megtévesztik a polgárokat és pánikot keltenek. A Szerbia Centrum (Srbija Centar) politikai párt úgy értékelte, hogy az EPS nem készült fel a télre. A Mi – A Nép Ereje (Snaga naroda) mozgalom az energetikai rendszer összeomlásával számol az energetikai szektor gondjai és az EPS-ben uralkodó kedvezőtlen helyzet miatt.
Milojko Arsić, a Belgrádi Egyetem Közgazdasági Karának tanára szerint a hőerőművek nem mutatkoztak megbízhatónak, bejelentették a bánya megnyitását, de ez nem történt meg, így most Szerbia szenet importál.
Az EPS cáfoló közleménye alapján az elektromos áram termelése stabil, nincs szó semmilyen összeomlásról, a polgároknak nincs miért aggódniuk. Rámutatnak arra, hogy javításokat fejeztek be a hőerőművekben, a Kostolac B erőműben elvégezték a 350 megawatt teljesítményű B3-as blokk felújítását, ami további energetikai biztonságot szavatol. Az EPS nagy figyelmet fordít a készletekre, így a hőerőművek lerakataiban csaknem 1,7 millió tonna szenet halmoztak fel, ami jelentősen több az előző évek decemberéhez képest.
A vízerőművek felhalmozási szintje megközelíti a 450 megawattot, ami a nagy szárazság ellenére kiváló eredmény. Ezenkívül befejeződött a Bajina Bašta reverzibilis vízerőmű első áramfejlesztőjének felújítása.
A médiában megjelent hírekkel kapcsolatban, hogy Szerbia jelentős mennyiségű áramot importál, az EPS illetékesei rámutattak arra, hogy tervezett behozatalról van szó, és az áramot a legkedvezőbb áron vásárolják. Az árak jelenleg legalacsonyabbak a piacon, és a helyzetet az EPS arra használja, hogy megőrizze a szénkészletet, és minél többet halmozzon fel a feszült geopolitikai helyzetre való tekintettel.
– Szerbia energetikai rendszere évtizedek óta olyan helyzetben van, hogy a téli hónapokban megfelelő mennyiségű elektromos áramot kénytelen behozni a fogyasztás növekedése és az új kapacitásokba való minél nagyobb beruházás, valamint az energiahordozók ingadozó ára miatt. Ennek következtében a jövőben olyan projektumokra helyezik a hangsúlyt, amelyek növelik az EPS termelési kapacitását – áll a közleményben.
A Szerbiai Villanygazdaság a következő években tervezi megépíteni az első szélerőműparkot Kostolacon, amely jelentős beruházás, a polgároknak további energetikai biztonságot nyújt. Ezenkívül tervben van még a Bistrica vízerőmű, valamint további hőerőművek építése is.
Nyitókép: Beta