A mesterséges intelligencia (MI) forradalmasítja a munkavégzést a különböző ágazatokban. A MI várhatóan jelentősen átalakítja a munka jövőjét, ami egyaránt magával hozza a lehetőségeket és a kihívásokat. A mesterséges intelligencia miatti munka automatizálása jobban érinti a nőket, ami tovább mélyítheti az egyenlőtlenségeket a férfiak és a nők között – közölte Gilbert Houngbo, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) vezérigazgatója a párizsi MI-csúcstalálkozón.
– A mesterséges intelligencia már hatással van a munkaerőpiacra. Az automatizált munkahelyek többségét nők töltik be, ami elmélyítheti a nemek közötti szakadékot. Ezt fontos figyelembe venni. Amikor a vállalatoknak lehetőségük lesz robotokra lecserélni az embereket, valószínű, hogy ezt megteszik – fejtette ki véleményét Houngbo az új technológia kapcsán.
Rámutatott arra, hogy bár jelenleg a mesterséges intelligencia több munkahelyet hoz létre, mint szüntet meg, ezek általában kevésbé jól fizetettek és védettek.
Az előrejelzések alapján a mesterséges intelligencia összesen 75 millió munkahelyet érint, ami az összes munkahelyek 2,3 százaléka. Leginkább a rutintevékenységekkel járó munkahelyek vannak a legnagyobb veszélyben. Houngbo szerint ezért nélkülözhetetlen a hatékony szociális védelmi rendszer és a munkavállalók folyamatos képzése. Szerinte valójában nem az MI veszi el a munkahelyeket, hanem a felkészültség hiánya.
Jelenleg bizonytalanság övezi, hogy a mesterséges intelligenciának hosszú távon milyen hatása lesz a munkaerőpiacra. Szakértők úgy vélik, hogy a legnagyobb veszélyben az alacsony és közepes képzettséget igénylő szakmák vannak. Tehát, ha az emberek munkájuk során olyan feladatokat látnak el, amelyeknél alapvetőek az olyan tulajdonságok mint az érzelmi intelligencia vagy a kreativitás, csökken a munkahely elvesztésének veszélye.
![Magyar ember Magyar Szót érdemel](/static/img/pecset.png)
Nyitókép: Pixabay