2025. április 3., csütörtök

Kezdődnek a kormányalakítási egyeztetések

Nem kizárt, hogy csak egy koalíció vesz részt rajtuk

Aleksandar Vučić tegnap bejelentette, hogy a parlamenti pártokkal megkezdődnek a konzultációk az új kormány összeállítására vonatkozó kormányfői megbízatásról, amelyre a kormányfő lemondását követően lett szükség. Ha nem sikerül kormányalakítót jelölni, választásokat kell kiírni.

Bár a parlamenti pártok már megkapták a meghívót, az ellenzéki képviselők szerint az egyetlen elfogadható megoldás egy „átmeneti nemzeti bizalmi kormány” létrehozása lenne, a bejelentett konzultációkat pedig a demokratikus eljárások kijátszásának tartják. Eddig csak a Szerbiai Szocialista Párt erősítette meg, hogy részt vesz a Vučićtyal folytatandó egyeztetéseken. A parlamenti ellenzék tekintélyesebb része ugyanakkor csaknem két hete már előterjesztette az átmeneti kormány javaslatát. A Danas forrásai szerint a konzultációra szóló meghívót nem az egyes pártok kapták meg, hanem csak a decemberi választásokon indult listák vezetői. Ellenzéki térfélen tehát a Szerbia az erőszak ellen választási lista.

A KONFLIKTUSSZÍTÁS MÓDSZERE

Zdravko Ponoš, a Szerbia Centrum (SRCE) párt elnöke szerint Vučić szándéka, hogy Miloš Vučević kormányát hasonlóval váltsa fel, csak felelőtlenségét és az ország mély válságból való kivezetésére vonatkozó alkalmatlanságát mutatja. Az „átcímkézés”, egy új SZHP–SZSZP kormány, vagy valamilyen új mozgalom formájában, amely valójában a régi koalíció lenne új csomagolásban, eleve kudarcra van ítélve. Vučić minden cselekedetével a radikalizálódást és a konfliktus szítását célozza – értékelte. Szerinte csak egy átmeneti kormány mandátuma után tarthatnának szabályosan lebonyolítható választásokat, majd alakíthatnának parlamenti többségen alapuló kormányt.

Dejan Šulkić, az Új Szerbiai Demokrata Párt alelnöke kijelentette, hogy a NADA Szerb Koalíció küldöttsége nem tesz eleget a konzultációs meghívásnak. Vučić rendszere, amely most látszólag konzultációkra hív 13 év hatalomgyakorlás után, olyan örökséget hagyott, amelyben csökkent a szuverenitás, az ország súlyos adósságcsapdába került, az intézmények korruptak lettek, a lakosság demográfiai helyzete pedig válságos – hangsúlyozta.

Dragoslav Mihailović, a NADA koalícióban lévő másik pártnak, a Szerb Királyság Megújhodási Mozgalmának (POKS) elnöke szerint a társadalmi válság egyetlen megoldása a média felszabadítása és a szabad választások megszervezése, amit csak egy átmeneti kormány képes szavatolni. Szerinte értelmetlen olyan emberrel tárgyalni, aki öt hónapja képtelen teljesíteni a hallgatók követeléseit.

NEM LESZNEK STATISZTÁK

Pavle Grbović, a Szabad Polgárok Mozgalmának elnöke is hasonló véleményen van. Pártja számára elfogadhatatlan minden olyan meghívás, amely nem foglalkozik az átmeneti kormány lehetőségével. „Nem kívánunk statisztaként részt venni egy színjátékban, amely semmi jót nem hozna a társadalmunknak. Az a feltételezés, hogy egyszerű személycserékkel megoldható ez a válság, eleve kudarcra van ítélve” – vélekedett.

Danijela Nestorović, a Környezetvédelmi Ébredés képviselője azt mondta, mozgalmuk már kifejtette álláspontját az átmeneti kormány ügyében. Elfogadhatatlan és elképzelhetetlen „tolvajokkal és bűnözőkkel tisztességes választásokról tárgyalni” – vélekedett Nestorović, közölve, hogy a Környezetvédelmi Ébredés nem vesz részt a konzultációkon. Tolvajokkal nincs alku – tette hozzá.

AZ ÁTMENETI KORMÁNY SEM MEGOLDÁS?

Aleksandar Ivanović, a Szerbiai Népi Mozgalom parlamenti képviselője megerősítette, hogy Miroslav Aleksić pártelnök kapott meghívót a kormányalakítóról szóló egyeztetésre, de nem tesz eleget a meghívásnak, mert az csak a haladó párti kormányok folytatását jelenthetné, és tovább mélyítené az amúgy is súlyos társadalmi válságot. Srđan Milivojević, a Demokrata Párt elnöke a párt főbizottságának ülésén kijelentette, hogy a demokraták nem vesznek részt az ellenzék egy része által javasolt átmeneti vagy nemzeti bizalmi kormány megalakításában sem, mert ez a felelősség megosztását jelentené a jelenlegi szerb kormánnyal. A Szerb Haladó Párttal nincs együttműködés – szögezte le Milivojević.

A Szabadság és Igazságosság Pártja, a Mi – A nép ereje mozgalom és a Mi – A nép hangja mozgalom álláspontja egyelőre ismeretlen.

A SZAVAZÁSNAK NEM LENNE ÉRTELME

Elemzők szerint valószínűbbnek látszik egy új kormány megalakítása, mint új választás kiírása. Slobodan Samardžić, a Belgrádi Egyetem Politikatudományi Karának tanára szerint a jelenlegi hatalomnak jobban megfelel, ha kormányt alakít. A jelen körülmények közepette nem lenne  értelme a szavazásnak – fogalmazott, hisz az ellenzék valószínűleg bojkottálná a választásokat, ez a helyzet pedig nem kedvezne Aleksandar Vučićnak, ezért inkább a jelenlegi parlamenti többség alapján alakít majd kormányt.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Az államfő ismételten hangsúlyozta, hogy nem terveznek átmeneti kormányt (Fotó: Beta)