2025. április 12., szombat

Monti megmondta, mi a fő veszély az EU-ban

Fél év folyamatos javulás után augusztusban – még az előzetes latolgatásoknál is jobban – romlott a gazdasági hangulat az EU-ban. Ilyesmire (az idén csak) januárban volt példa. Azóta egészen augusztusig minden jól ment, sőt júliusban pozitív rekordot ért el a hangulatindex.

Az EU legerősebb gazdaságának számító Németországban mindössze 0,3 ponttal csökkent a hangulatot tükröző mutató (ESI). Augusztusban a legnagyobb, csaknem 4,5 pontos zuhanást Franciaországban mérték, amelyet Hollandia és Olaszország követett 3, illetve 1,9 ponttal.

Az augusztusi csökkenést (az Unióban) több ágazat gyengélkedése és a fogyasztók körében tapasztalható bizonytalanság, visszafogottság okozta. Az utóbbit az is bizonyítja, hogy a lakosság kevesebbet költött. Több okból is, amelyek közül a legfontosabbak közé tartoznak a pesszimista jövedelmi várakozások, vagyis az, hogy sokan nem nagyon bíznak bevételeik jelentős növekedésében.

Másokat az infláció bosszant. Az eurózónában ugyanis augusztusban (éves összevetésben) majdnem 3 százalékos drágulást mértek a júliusi 2,2 százalékkal szemben. Ilyenre tíz éve nem akadt példa a térségben.

A fogyasztói árak emelkedése részben a gazdasági fellendülés kísérőjeként jelentkező megnövekedett lakossági keresletnek tulajdonítható. A drágulást elsősorban az energiaárak 15,4 százalékos növekedése okozta. Emellett valósággal eltörpül az élelmiszerek árának alig 2 százalékos és a szolgáltatások díjának 1,1 százalékos emelkedése. (Mario Monti volt uniós biztos, olasz exkormányfő szerint az EU gazdaságára jelenleg leginkább épp a tartósan magas infláció és a lassuló növekedés, vagyis a stagfláció jelenti a legnagyobb veszélyt.)

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 37 tagállamában is gyorsult a fogyasztói árak növekedése a nyáron. Ebben az országcsoportban, amely a világ gazdasági termelésének csaknem 85 százalékát adja, már júliusban (éves szinten, átlagban) 4,6 százalékos volt a drágulás, azaz 0,3 százalékkal több, mint júniusban. A kedvezőtlen változás felelőse ebben az esetben is az energiaárak – 17,4 százalékos – szárnyalása. Az élelmiszerekért (júliusban) átlagban 3,1 százalékkal kellett többet fizetni az OECD-hez tartozó országok területén.

A szervezet egyéb gondokról is beszámolt. Így arról is, hogy a tagállamok bruttó hazai összterméke (GDP) még mindig nem érte el a 2020 tavaszán kezdődött koronavírus-járvány (okozta drasztikus visszaesés) előtti szintet. Annak ellenére sem, hogy 2021 második negyedévében már felgyorsult a gazdasági növekedés. Ebben az időszakban – az első negyedévhez képest – 1,6 százalékkal nőtt a GDP az OECD-országokban.

A tavalyi második negyedévben, a járvány miatti szigorú korlátozások okozta zűrzavar miatt csaknem 10,4 százalékkal esett vissza a gazdaság teljesítménye az OECD-tagoknál. Ilyenre még a 2008-ban kirobbant pénzügyi és gazdasági világválság legnehezebb időszakában sem volt példa. Akkor (2009 első negyedévében) átlagban „csak” 2,3 százalékos GDP-csökkenést mutattak ki az OECD-ben.

Bár az idei második negyedév már sokkal jobbnak bizonyult a tavalyinál, a szervezethez tartozó országok gazdasági növekedése még így is 0,7 százalékkal gyengébb volt a járvány előtti utolsó negyedévhez, vagyis 2019 október–decemberéhez képest. Éves összehasonlításban 13 százalékkal ugrott meg az OECD-tagállamok gazdasági teljesítménye az idei második negyedévben az elsőben mért 0,3 százalékos mínusz után. Az EU-ban hajszállal jobb eredményt (13,2 százalékos növekedést) könyveltek el az április és június közötti időszakban, ami szintén figyelemre méltó az első háromhavi 1,3 százalékos csökkenést követően.

Magyar ember Magyar Szót érdemel