2025. január 22., szerda
MAGYAR–SZERB EGYÜTTMŰKÖDÉS

Közösen a Duna menti ártéri erdőgazdálkodás fejlesztéséért

A Duna magyarországi és szerbiai szakaszának árvízi veszélyeztetettsége kiemelkedően magas, a klímaváltozás miatt az árvizek gyakorisága és az árvízszintek növekedése várható, ami jelentős hatást gyakorol a Duna menti hullámtéri erdők és vizes élőhelyek állapotára. A veszélyeztetett területeken az erdőgazdálkodási munkák tervezése is az árvízi eseményekből adódó korlátozásoktól függ. E tények tudatában indították el Magyarország és Szerbia illetékes intézményei, illetve vállalatai A Duna magyar–szerb határtérségi hullámtéri erdőgazdálkodásának fejlesztése (SafeForest) elnevezésű, határon átnyúló projektet. Fő célja az árvízveszéllyel kapcsolatos katasztrófahelyzetekre való reagálási képesség növelése a magyar–szerb határtérségben, valamint egy olyan megoldás kidolgozása, amely lehetővé teszi az erdők elöntésével kapcsolatos előrejelzési és figyelmeztető rendszerek üzemeltetését és fejlesztését. Az Interreg-IPA CBC Magyarország–Szerbia Program keretében, 2020 októberében elindított projekt vezető kedvezményezettjének szerepét a péterváradi székhelyű Vajdaság Erdői Közvállalat látja el. A munkában projektpartnerként magyar részről az Alsó-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság (Aduvizig), szerb részről az újvidéki székhelyű Alföldi Erdészeti és Környezetvédelmi Intézet (Institut za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu) vesz részt.
Eddig a szerb fél a Kovilji–Péterváradi-rét LiDAR-technológiával történő felmérését valósította meg, az eredmények publikálására szolgáló webportál üzembe helyezése pedig az idei év végén várható. A magyar fél tanulmányt készíttetett, amely az árhullámok hullámtéri erdőkre gyakorolt hatását vizsgálja az ADUVIZIG Duna-szakaszára vonatkozóan, továbbá mintaterületet jelöl ki, amely alkalmas a hullámtéri erdőkre gyakorolt vízhatások szemléltetésére. A mintaterület felmérése megtörtént, az adatok elemzése folyamatban van, az eredményeket bemutató honlap készítése ugyancsak megkezdődött.
Kókai Roland, a Vajdaság Erdői Közvállalat igazgatója a SafeForest projekttel kapcsolatban egyebek között elmondta, az európai uniós intézmények által finanszírozott projektek megvalósításához a káderállomány mellett pénzügyi kapacitásokkal is rendelkezni kell, mivel a résztvevők előre finanszírozzák a tevékenység egy részét, a donátor pedig utólag téríti meg a költségeket. Az erdőgazdaság rendelkezik a szükséges kapacitásokkal a SafeForest megvalósításához. A projekt értéke körülbelül 41.000.000 dinár, ebből 35.000.000 dinárt a donátor, vagyis az Interreg-IPA CBC Magyarország–Szerbia Program biztosít, a többit pedig a projektpartnerek. A projekt 2020 októberében indult, 18 hónapra tervezték, így befejezése a jövő év márciusának végére várható – ismertette a Vajdaság Erdői Közvállalat.

Magyar ember Magyar Szót érdemel