Eddig még nem tapasztalt mértékű chiphiány lépett fel a világon és mindez már egy éve tapasztalható. Az elektronikai berendezések kínálata is egyre inkább csökken, a kézbesítési idő pedig növekszik, akárcsak az árak – magyarázta dr Vladimir Milovanović, a kragujevaci Műszaki Egyetem Elektronikai Tanszékének professzora, a Nova.rs hírportálnak adott interjújában.
Milovanović az autóipart hozta fel példaként, ahol egy átlagos újonnan gyártott gépjárműben több ezer chip található. Elmondta, hogy egyetlen chip hiánya a teljes kézbesítési folyamatot megakaszthatja. Hangsúlyozta, hogy mindennek a legfőbb, de nem egyedüli oka a koronavírus-járvány.
– A járvány idején a lezárások miatt lecsökkent a chippek gyártásának mértéke, emellett még a viszonylag kevés tartalékokat is egyre inkább fogyasztani kellett az elektronikai berendezések iránti megnövekedett kereslet miatt. A kínálat és kereslet aránytalansága vezetett ehhez a helyzethez – magyarázta a professzor.
Hozzátette, hogy a tarthatatlan helyzethez az amerikai-kínai kereskedelmi háború is nagyban hozzájárult, valamint a Tájföldön jelentkező szárazság is, ugyanis itt gyártják a világon a legtöbb chippet. Szavai szerint az előállítási folyamat során steril környezethez és jelentős mennyiségű tiszta vízre van szükség.
Véleménye szerint a piac helyreállítására nem áll rendelkezésre gyors és könnyű megoldás.
– A jelenlegi helyzet még a következő évben is tartani fog, de még tovább is. A stabilizáláshoz szükség van újabb gyárak felállítására, amik több milliárd dollárba kerülhetnek, az építkezések pedig évekig tartanak – mondta Milovanović.