2024. szeptember 15., vasárnap

Nem kell tartani a kenyér drágulásától

A nemzetközi tőzsdéken csökkennek a mezőgazdasági termelői árak

Annak ellenére, hogy május és június folyamán jelentősen emelkedett a gabona ára az előző évhez képest, jelenleg mérséklődik, így nincs ok arra, hogy a liszt és a kenyér megdráguljon – írja a Danas napilap. A Köztársasági Statisztikai Hivatal adatai alapján a mezőgazdasági termelői árak az idén májusban átlagban 20 százalékkal emelkedtek a múlt év azonos időszakához viszonyítva. Leginkább az ipari növény drágult, 84 százalékkal; a kukorica ára 60, a búzáé pedig 15 százalékkal emelkedett. A mezőgazdasági termények mellett az étolaj az idén júniusban 18 százalékkal volt drágább, mint tavaly, az üzemanyag 22, a közlekedés pedig 15 százalékkal. Nemrég arról szóltak a hírek, hogy Dél-Szerbiában egy vekni kenyér ára átlagban 5-7 dinárral emelkedett, a szakemberek szerint azonban nincs ok a drágításra.

– Nem látom, miért drágulna a kenyér, ugyanis a búza kilója jelenleg 21 dinár, májusban pedig megközelítette a 21–25 dinárt is. Az új termésű kenyérgabonát még egy hónapig kell tárolni, mielőtt fel lehetne használni. A búza ára nem indokolja, hogy a molnárok és a pékek emeljék a liszt árát – nyilatkozta a Danas napilapnak Žarko Galetin agrárközgazdász.

Rámutatott arra is, hogy a szója kilogrammonkénti ára májusban elérte a 86-87 dinárt, jelenleg 75 dinár, ami még mindig magas, de reálisabb ár.

– A szója tavaly májusban és júniusban 43 és 45 dinár között mozgott, vagyis ebben az időszakban kétszer annyiba került, mint tavaly ilyenkor. Jelenleg mérséklődött az ára, így most az állattenyészők fellélegezhetnek, mivel a szója a legszámottevőbb takarmány-alapanyag a  kukorica mellett. 13-14 hónapos folyamatos emelkedés után az árak kissé mérséklődtek, így nincs ok a kenyér drágítására. Csupán a hús ára változhat, vagyis emelkedhet, de még nem tudjuk mennyivel – fejtette ki ki Galetin.

Sunčica Savović, a Žita Srbije egyesület igazgatója elmondta, nem hiszik, hogy drágulás jöhet, mivel a gabaonafélék árai a nemzetközi tőzsdéken csökkennek az elmúlt négy hétben. A búza, a kukorica és a szója tőzsdei termékek, az árak pedig a tőzsdén alakulnak. Erre a hazai piacon történő események is hathatnak, ahol az idén több takarmány fogyott, mivel a kukoricát a magas ára miatt felváltotta a búza.

– Ennek ellenére jelenleg 300.000 tonna kenyérgabonát tárolunk. A hozam jobb, mint amire számítottunk. Vajdaságban 6-8, Szerbiában pedig több mint 5 tonna körüli hozamra számítunk hektáronként, ami azt jelenti, hogy az idei búzatermés szinte biztos meghaladja a 3 millió tonnát. Szerbiában évente 1,5 millió tonna kenyérgabona fogy el, tehát nem kell aggódni a hiány és a drágítás miatt, marad még nekünk több mint 1,5 millió tonna kivitelre – közölte Savović.