2024. szeptember 15., vasárnap
EURÓPAI KÖZPONTI BANK

A digitális euró bevezetését latolgatja az Unió

Az Európai Központi Bank (ECB) közölte, kétéves elemzést indít annak felmérésére, hogy be kell-e vezetni az euró digitális változatát, amely kiegészítené a készpénzkészletet. Az ECB ezzel óvatos puhatolózásba kezd a digitális valuták bevezetését illetően, és mélyrehatóan elemzi, milyen hatással lehet ez a politikára és a pénzügyi rendszerre.

Szerdai nyilatkozatában az eurózóna közös valutájának, az eurónak a központi bankja leszögezte, a digitális eurónak olyannak kell lennie, hogy kielégítse a fogyasztók szükségleteit, egyidejűleg pedig elősegítse az illegális tevékenységek, például a pénzmosás megakadályozását, miközben nem lehet negatív hatással a pénzügyi stabilitásra és a monetáris politikára.

,,A digitalizáció már életünk minden területére kiterjed. A koronavírus-járvány megmutatta, milyen gyorsan tud lezajlani egy ilyen átalakulás, amely a fizetési módokat is megváltoztatja. Egyre többet vásárolunk digitálisan és internet útján” – írta blogbejegyzésében Fabio Panetta, az ECBD Végrehajtó Bizottságának tagja. Szavai szerint sok kérdésre keresik még a választ a digitális euróval kapcsolatban, és kiadására vonatkozóan „csak később fognak eljutni a döntésig”. Ha például két év múlva zöld utat kap az elképzelés, akkor is még további három évre lesz szükség ahhoz, hogy a digitális euró valóban létrejöjjön. Az ECB, az eurót használó 19 ország központi bankja az után kezdi meg a most bejelentett tanulmány elkészítését, hogy már kikérte a polgárok és a pénzügyi szakértők véleményét.

A digitális euróval a gyakorlatban nem váltanának le semmit, csak kiegészítenék az emberek pénztárcáját egy virtuális pénznemmel, amit bárki bárhol elkölthet, és még attól sem kell tartania senkinek, hogy megfigyelik. Az elképzelés szerint a cégek a bankkártyák és a készpénz alternatívájaként fogadhatnák el a digitális eurót. Tulajdonképpen ugyanolyan lenne, mint egy bankszámla, ugyanakkor egy pénztárcaszerű applikációban követhetné mindenki a költekezéseit. Az alkalmazást az Európai Központi Bank felügyelné, tehát egy digitális euró ugyanannyit érne, mint egy euró érmében. A digitális valuta eltérne a kriptovalutáktól, mint amilyen a bitcoin, mert törvényes, stabil értékű fizetőeszköz lenne, melyet bármilyen tranzakcióhoz fel lehet használni. Panetta megfogalmazása szerint „ökológiailag is elfogadhatóbb lenne, mert kevesebb villamos energiát használnának el, mint a bitcoin bányászatához".