Rosszul teljesített tavaly az okostelefonpiac. Az eladások csaknem 12,5 százalékkal csökkentek globális szinten, így összesen „csak” 1,347 milliárd készülék talált gazdára világszerte.
Ebben az évben azonban már fordult a kocka, és látványos javulás kezdődött. A 2020-as visszaesés után már az idei első három hónapban csaknem 26 százalékkal több okosmobilt adtak el a világon (összesen 378 milliót) az egy évvel korábbi időszakhoz képest. Az amerikai Gartner piackutató cég összeállításából az is kiderült, hogy az ágazat öt meghatározó gyártója tovább növelte piaci részesedését a többi versenytárs rovására. Az élbolyt március végén a dél-koreai Samsung vezette, amelyet az amerikai Apple követett, illetve harmadikként a kínai Xiaomi.
Az okostelefonok globális piacán 2021 második negyedében is nőttek az eladások, de már jóval mérsékeltebben: éves összevetésben alig 12 százalékkal. Persze ez sem rossz eredmény a tavalyi nagy zuhanás után.
Még szembetűnőbb azonban a piaci erőviszonyok megváltozása, amire épp az április és június vége közötti időszakban került sor, méghozzá a megnövekedett kereslet hatására. A Samsung vezető szerepe továbbra is megmaradt, ám az Apple immár a harmadik helyre szorult vissza, mert a Xiaomi megelőzte azzal, hogy 17 százalékra növelte a teljes piaci részesedését (a korábbi 14 százalékról). Ez három százalékkal nagyobb, mint amennyivel az Apple rendelkezett június végén, és már csak két százalékkal marad el a Samsung részesedése mögött.
A Xiaomi elsősorban két tényezőnek köszönheti a sikereit: termékei árának és az új piacok megszerzésének, vagyis a terjeszkedésnek, aminek eredményeként majdnem kétszer annyi okostelefont adott el, mint az év első három hónapjában.
A Canalys piaci elemzőcég szerint a Xiaomi értékesítései a második negyedévben csaknem 300 százalékkal növekedtek csak Latin-Amerikában, míg Afrikában 150, Nyugat-Európában pedig 50 százalékkal. Ez aligha meglepő, hiszen átlag 40-75 százalékkal olcsóbban adta a termékeit, mint a Samsung vagy az Apple.
A sikertörténetéhez hozzátartozik az is, hogy mind a Samsung, mind az Apple eladásai korábban minden második negyedévben betegeskedtek. Ezt figyelembe véve egyáltalán nem biztos, hogy a Xiaomi képes lesz megőrizni tartósan a második helyét.
Pedig büszke lehet, hiszen egy olyan időszakban jutott oda, amikor az Egyesült Államok alaposan meg akarta leckéztetni. Az amerikai védelmi minisztérium azzal támadt rá, illetve gyanúsította meg, hogy a kínai hadsereg irányítása alatt áll. Emiatt feketelistára is került, és eltiltották az USA-ban kifejlesztett technológia beszerzésétől. Az amerikai befektetőknek ugyanakkor megtiltották, hogy részesedést szerezzenek a Xiaomiban. A hadjárat májusig tartott, amikoris Washington levette a tiltólistáról a kínai céget.