2024. szeptember 15., vasárnap

Nem kell futni az étel után

Manapság már házhoz is szállítják

Az elmúlt bő egy évben a nagyobb városokban mindennapi jelenség az igen sietős iramban kerékpározó, robogót vezető fiatal, hatalmas táskával a hátán. Az ételfutárkodás a rendkívüli helyzettel járó kijárási tilalom bevezetésekor kezdett teret hódítani Szerbiában, népszerűsége viszont azóta sem csökkent. Sőt mi több, ha valaki olyan képesítés nélküli munkát szeretne magának, amit jól meg is fizetnek, akkor csak jelentkeznie kell valamelyik álláshirdetésre. Az ételfutár átlagfizetése 70 ezer dinár körül van, de saját gépjármű, robogó, illetve kerékpár szükséges hozzá. Az üzemanyagszámlát a foglalkoztató állja – írja a Novosti.

AZ UTÓBBI EGY ÉV SIKERÜZLETE

Az ételfutár-szolgálat robbanásszerű terjedését megerősítették a munkaközvetítő irodák statisztikái is. Az hirtelen megemelkedett érdeklődés után a legtöbben arra számítottak, hogy a járványhelyzet romlásával párhuzamosan esni fog a szolgáltatás népszerűsége. De mégsem így történt. Ez arra utal, hogy a házhoz szállítást már korábban is igényelték volna a polgárok, csak senki nem hitt abban, hogy hosszú távon is lesz rá igény. Az efféle szolgáltatások terjedése most sem állt meg, az expanzió továbbra is tart. A szállítók iránti igény folyamatosan növekszik, akárcsak a fizetésük, amely már jó ideje lekörözte az átlagbért.

–  A Cégnyilvántartó Ügynökség adatai szerint 2020-ban a legtöbben úgy gondolták, ha már céget nyitnak, akkor az ételfutár-szolgálat lesz. Tavaly összesen 29 810 új céget jegyeztek be az ország területén, ebből 1786 jegyeztette be magát étel szállítására – világosította fel a Novosti riporterét Miloš Turinski, a Poslovi Infostud alkalmazottja.

Az ételfutárkodás a koronavírus járvány kezdetén vált divatossá, népszerűsége azóta is töretlen (Fotó: Dávid Csilla)

Az ételfutárkodás a koronavírus járvány kezdetén vált divatossá, népszerűsége azóta is töretlen (Fotó: Dávid Csilla)

Felmérések szerint mintegy 360 ezerre tehető azok száma, akik valamelyik telefonos alkalmazás segítségével rendelnek házhoz ételt, ezért nem kell meglepődni azon, micsoda vadászat folyik a cégek között a megbízható, gyors ételfutárokért. Azon kívül a három nagy cégen kívül, amely kifejezetten erre a szolgáltatásra van szakosodva, több étterem is elindította a saját szolgáltatását. Turinski szerint a foglalkoztatás szempontjából az is fontos, hogy ezt a munkát idényjelleggel is lehet végezni. Sokan tanulmányaik mellett vágtak bele a futárkodásba, de olyanok is vannak, akik másodállásban űzik. A munkavállalási szerződések egészen különfélék lehetnek, szólhatnak 3–6–12 hónapra, de akár határozatlan időre is.

– A felkínált fizetések általában teljesítményfüggőek, de a munkaadók minden alkalommal hangsúlyozzák, hogy akár 200 ezer dinárt is meg lehet keresni egy hónapban. Az egy másik kérdés, hogy hány óra hosszat kell kerekezni ennyi bérért, de annyi biztos, szolid munkával a 70 ezer dinár könnyen zsebre vágható, emellett nem szabad megfeledkezni a borravalóról sem – közölte Turinski.

MIT MONDANAK AZ ADATOK?

A Közpolitikai Kutatóközpont Tűzről pattant futárok (Pakleni vozači) címmel készített felmérést a futárszolgáltatásokról. Az eredmények alapján a legtöbb futár saját járművét használja a munkafeladat elvégzéséhez. A képesítés nélküli munkák közül nagyon úgy tűnik, egyelőre ez a legkifizetődőbb. A három legnagyobb cég kötelékébe mintegy 3000 alkalmazott tartozik. A szolgáltatás fő piaca Belgrád, ahonnan leginkább telefonos alkalmazásokon keresztül rendelik meg a szállítást. A második helyen Újvidék áll, ahol mintegy 100 munkás dolgozik naponta különböző cégeknek, következik a napi 60 futárt alkalmazó Niš, ahol a legnépszerűbb ez a szolgáltatás.

A nők kivételnek számítanak ebben a munkakörben, csak igen kevés dolgozót találunk ezen a területen. Az életkor igen változó, a 20–63-ig terjedhet, de a 30 és 40 év közötti korosztály körében a legnépszerűbb. A fiatalabbak közül a legtöbben bringáznak, sőt még szabadidejükben is hódolnak ennek a tevékenységnek, az idősebbek általában robogót vagy gépkocsit használnak. Igen eltérő azoknak a szakmai háttere, akik felcsaptak futárnak az utóbbi időben. Találhatunk köztük ideiglenes pályaelhagyó jogászokat, zenészeket, nyugdíjast, mesterembert, idegenforgalmi munkást, kereskedőt,  nyugdíjast... A munkások több mint fele beszél angolul és egyéb idegen nyelveken is. Átlagan hat hónapig maradnak ezen a munkahelyen.

SOKAT KELL HAJTANI A HAVI 200 000 DINÁRÉRT!

Habár többen is szép összegeket ígérnek ezért a munkáért, nem árt számításba venni a valós tényeket is. Nem biciklizgetést vár a munkaadó, hanem lehetőleg minél gyorsabb hajtást, amit az időjárási viszonyoktól függetlenül teljesíteni kell. Gyakran forgalmi dugók lassítják a munkavégzőt és úton-útfélen leselkedik a kellemetlenség és egyéb meghibásodás a szállítóeszközön.

Ahhoz, hogy valaki tényleg megdolgozzon havi 200 ezer dinárt egy hónap alatt, legalább 300 munkaórát kell megvalósítania havonta, ami túllép a szokásos heti öt nap és nyolc óra munkaidőkereten.

Legtöbbjük átlagban 100 ezer dinárt keres meg havonta, de ez függ a foglalkoztató cégtől, a munkaórától, a jármű típusától, de nem mellékesen a borravalótól is.