2024. szeptember 15., vasárnap

A bérterhek csökkentéséért állnak ki a munkáltatók

Napokon belül kezdődnek a minimálbér-tárgyalások

A szerbiai vállalkozóknak megközelítőleg a kétharmada szerint indokolt a minimálbér növelése, ahhoz azonban, hogy a fizetések emelkedése fenntartható és a vállalatok számára elfogadható legyen, csökkenteni kell a bérterheket – közölte a Szerbiai Munkáltatók Uniója (UPS).

,,A munkaadók 63 százaléka úgy nyilatkozott, hogy szükséges a minimális munkabér megemelése, ennek azonban több feltétele is van, közülük az első a fizetések adó- és járulékterheinek csökkentése – írja közleményében a munkaadók társulása, miután véleménykutatást végzett a mikro-, kis-, közepes és nagyvállalatokban. Az Unió szerint ez az arány rendkívül jelentős ahhoz képest, amit a koronavírus-járvány legsúlyosabb időszakában jegyeztek, akkor ugyanis a vállalatoknak mindössze a 15 százaléka támogatta a minimálbér-növelést. Sok munkaadó helyesli a minimálbér növelését 2018-hoz viszonyítva is, amikor 43 százalékuk értett egyet az ilyen indítvánnyal, valamint a 2019-ben begyűjtött nyilatkozatok viszonylatában, amikor 46 százalék tartotta elfogadhatónak a fizetésjavítást. Most a megkérdezettek 55 százaléka mondta azt, hogy a minimálbért csak az adómentes bérrész növelésével lehet megemelni, és a vállalkozók 44 százaléka gondolja úgy, hogy a hazai cégek fenntartható üzletvitelének fontos tényezője az árnyékgazdaság visszaszorítása.

(Fotó: Dávid Csilla)

(Fotó: Dávid Csilla)

A véleménykutatás eredményei alapján az UPS több javaslatot is megfogalmazott: el kell törölni a minimálbérre kivetett adó- és járulékterheket, csökkenteni kell az adókat és járulékokat minden foglalkoztatott esetében, adókönnyítéseket kell bevezetni az új, valamint a 45 évesnél idősebb munkaerőre vonatkozóan. A munkáltatók képviselői ezekkel a követelésekkel állnak elő a hármas tárgyalásokon, azaz a Szociális-gazdasági Tanács ülésén, melyet augusztus 15-ére hívtak össze. A testületben várható egyeztetésen, mint ismeretes, a munkaadókon kívül a szakszervezetek és a kormány képviselői rukkolnak ki nézeteikkel.

A napokban közzétett nyilatkozatok szerint az államvezetés 300 euró körüli összegben tartaná elfogadhatónak a jövő évi minimálbért (Aleksandar Vučić államfő ezt már július elején közölte), a szakszervezetek 40.000 dinár fölötti összegről beszélnek, a munkáltatók pedig a 39.000 dináros minimális fogyasztói kosárhoz kötnék a legkisebb fizetést. Szeptember 15-éig egyezségre kell jutniuk, máskülönben a kormány dönt. Szakszervezeti berkekben sokan úgy vélik, fölösleges a fáradozás, minden úgy lesz, ahogy az államfő már régen eldöntötte.