2024. szeptember 14., szombat

A minimálbér nőjön, az adó csökkenjen!

Megegyezés nélkül zárult a jövő évi minimálbérről folytatott első tárgyalás

A szakszervezetek és a munkáltatók kiálltak a saját követeléseik mellett, az államvezetés pedig egyelőre nem foglalt álláspontot a Szociális-gazdasági Tanács első ülésén. Legegyszerűbben így összegezhető a jövő évi minimálbér nagyságáról folytatott egyeztetés első napjának eredménye – áll a Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetségének tanácsa közleményében.

Az egyeztetést megelőzően Siniša Mali pénzügyminiszter újra hangsúlyozta azt a korábbi bejelentést, miszerint a 2022. évi minimálbérnek legalább 35 ezer dinárnak kell lennie. A szakszervezetek képviselői ugyanakkor kevesellik az államvezetés által idejekorán beharangozott összeget, és legkevesebb 40 ezer dinárra növelnék a munka minimális értékét. Ismét hangsúlyozták azt a négy évvel ezelőtti megállapodást, miszerint ki kell egyenlíteni a minimálbért a legkisebb fogyasztói kosár értékével. Az idén a munkáltatók többsége is támogatja a minimálbér növelését, ám a jelenlegi gazdasági helyzetben a pénzügyminisztérium javaslatát csak a jövedelemhez kapcsolódó kötelezettségek csökkentésével tudják támogatni – hangzott el a jövő évi minimálbérről folytatott első tárgyaláson.

A minimálbér jövőre biztosan meghaladja a 35 ezer dinárt – erősítette meg az államvezetés korábban bejelentett álláspontját a tárgyalások előtt Siniša Mali pénzügyminiszter. Kiemelte, hogy a szerb kormány célja a lakosok életszínvonalának növelése, ami a fizetések növelésével érhető el, ehhez viszont elegendhetetlen a munka minimális díjának növelése.

A pénzügyminiszter emlékeztetett arra, hogy 2011-ben a minimálbér 15.700 dinár volt, mára viszont már 32.000 dinárra emelkedett. Az államvezetés újabb 3000 dinárral tervezi növelni az elmúlt tíz évben megduplázott összeget – mondta a pénzügyminiszter, aki szerint az elkövetkező időszakban nehéz tárgyalások elé néznek, amelyek során elemzik azokat a feltételeket és lehetőségeket, amikkel biztosíthatják a legmagasabb növelést.

CSÖKKENTENI A TERHELÉSEKET!

A pénzügyminisztérium által javasolt 35 ezer dináros minimálbér csak akkor valósítható meg, ha az állam csökkenti a munkások jövedelme utáni kötelezettségeket – hozta nyilvánosságra a Szerbiai Munkáltatók Uniójának (UPS) álláspontját a tárgyalások előtt Srđan Drobnjaković, a szervezet igazgatója. Kiemelte, hogy a munkaadók tisztában vannak a minimálbér növelésének szükségességével: a nemrégiben elvégzett közvélemény-kutatás alkalmával a munkáltatók 63 százaléka vélte úgy, hogy emelni kell a munka minimális díját. Álláspontjukban hatalmas változás állt be a tavalyi adatokhoz képest, amikor csupán 15 százalékuk voksolt a minimálbér növelése mellett.

Ugyanakkor a jelenlegi helyzetben a cégek és vállalatok nem bírnának további terheléseket elviselni, így a tárgyalások folyamán az UPS az adók és a járulékok csökkentését kéri – mondta az igazgató.

A szakszervezetek elégedetlenek még az állam által felkínált 35 ezer dinárral is (Fotó: Ótos András)

A szakszervezetek elégedetlenek még az állam által felkínált 35 ezer dinárral is (Fotó: Ótos András)

– Az állam által javasolt 6,6 százalékos növelést akkor tartjuk elfogadhatónak, ha a szerb kormány csökkenti a jövedelmek után megfizettetett terheléseket. A tárgyalásokon támogatjuk a Pénzügyi Tanács javaslatát, amely szerint a jövedelem adómentes részét 18 ezer dinárról 26 ezer dinárra növelné, az egészségügyi és nyugdíjbiztosítási alapok viszont 10 százalékról 15-re emelnék a járulékok nominális értékét – magyarázta Drobnjaković.

A munkáltatók képviselője hangsúlyozta, hogy a szövetség kíséri a bruttó hazai termék alakulását és az infláció mértékét, és számításai szerint a munka minimális díjának növekedése nem haladhatja meg a 6 százalékot.

CÉL: A LEGKISEBB FOGYASZTÓI KOSÁR

A Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetségének tanácsa viszont továbbra is szorgalmazza azt a 2017-es megállapodást, ami szerint a minimálbért ki kell egyenlíteni a legkisebb fogyasztói kosár értékével. A tanács titkára, Zoran Mihajlović emlékeztetett arra, hogy a négy évvel ezelőtti megállapodás szerint már tavaly el kellett volna érni azt, hogy a munka minimális díja megegyezzen a fogyasztói kosár legalacsonyabb értékével. A koronavírus-járvány következményei miatt azonban egy évvel ezelőtt a szakszervezetek is hajlottak a kiegyezésre. A szerb kormány azonban azóta is hangsúlyozza a folyamatos gazdasági növekedést, így az idén már nem látják akadályát annak, hogy a minimálbér akár 40 ezer dinárra is növekedjen.

A szakszervezetek tehát nincsenek megelégedve az állam által felkínált 35 ezer dinárral, mert felméréseik szerint ezzel az összeggel 350 ezer szerb állampolgár továbbra is a létfenntartásért küzdene. Hivatalosan ugyanis ennyien dolgoznak minimálbérért az országban – vázolta a szakszervezetek álláspontját Mihajlović, aki szerint a szövetség legkevesebb 39 ezer dináros minimálbérben egyezne ki a tárgyalások folyamán.

LEÉRTÉKELT TÁRGYALÁSOK

Ahogyan arról már beszámoltunk, a szakszervezetek képviselői már korábban is kifejezték elégedetlenségüket amiatt, hogy a szerb kormány a tárgyalások megkezdése előtt bejelentette a 35 ezer dináros összeget.

– Az államvezetés egy kicsit leértékelte a tárgyalások menetét, amelyek folyamán csak ennél magasabb minimálbér jöhetne számításba. Erős érveink vannak, így minden bizonnyal emelni tudunk a beharangozott összegen. Valószínűleg az idén sem sikerült kiegyenlíteni a munka minimális díját a legkisebb fogyasztói kosár értékével, ám remélhetőleg jövőre már ezt is el tudjuk érni – jelentette ki pár nappal ezelőtt Mihajlović.

A tárgyalásokat követően a szövetség képviselője elmondta, hogy valószínűleg az idén is megismétlődik az a forgatókönyv, ami szerint a szakszervezetek és a munkáltatók is kiállnak érveléseik mellett, és a végső szó ismét a pénzügyminisztériumé lesz. A következő tárgyalást augusztus 23-ára jelentették be: az illetékeseknek legkésőbb szeptember 15-éig meg kell egyezniük a 2022. évre vonatkozó minimálbér nagyságáról.

Luxemburgban legmagasabb a minimálbér

Az Eurostat adatai szerint az Unióban a minimálbér nagysága 332 eurótól 2202 euróig terjed. Ez utóbbit Luxemburgban jegyzik, ahol a legrosszabb fizetés is meghaladja a 2000 eurót. Ennél valamelyest kevesebbet keresnek azok, akik Írországban dolgoznak minimálbérért: ők havonta 1724 eurót kapnak kézhez. A munka minimális díja hasonlóan alakul Hollandiában, Belgiumban és Németországban is, ahol 1600 és 1700 euró minimálbért folyósítanak a dolgozóknak. Franciaország sem marad le sokkal, ott legkevesebb 1555 eurót számolnak fel a munkásoknak.

A mérleg másik felén azok az uniós országok sorakoznak, amelyekben a minimálbér 700 euró alatt van. Ide tartozik Magyarország, Bulgária, Románia, Horvátország, Csehország, Lengyelország, Szlovákia, Lettország, Litvánia és Észtország.