2025. január 22., szerda

Musk milliárdokat ígér

Több EU-s ország is szeretné elérni, hogy az elektromos autók gyártásáról híres Tesla nála építse fel legújabb termelőegységét. A legélénkebb vetélkedés Franciaország, Olaszország és Spanyolország között alakult ki. Aligha véletlenül, hiszen az új gyárkomplexum, amelyre a Tesla csaknem 4,5 milliárd eurót szánna, nemcsak presztízsértékű, hanem sokkal több annál. Óriási beruházás az új (környezetvédelmi) követelményeknek és ipari szabványoknak megfelelően, egyúttal jelentős bevételi forrás az államnak. A több ezer új munkahely létesítéséről nem is beszélve.

Elon Musk, az amerikai székhelyű cég vezérigazgatója június 15-én látogatást tett Giorgia Meloni olasz kormányfőnél, majd másnap Emmanuel Macron francia elnöknél. Rómában semmitmondó és rövid nyilatkozat hangzott el a megbeszélésekről, amelyekbe bekapcsolódott Antonio Tajani külügyminiszter is, aki megerősítette, hogy szó esett az autóiparról és a repülőgépiparról is.

A francia államfő bőbeszédűbbnek bizonyult. Macron már Musk érkezése előttelmondta, hogy szeretné, ha az Egyesült Államok ikonikus nagyvállalata elektromos járműveket gyártana Franciaországban. Rövid időn belül immár másodszor találkozott Muskkal, aki májusban részt vett a Versailles-i befektetési konferencián, amelyen kijelentette: biztos abban, hogy cége a jövőben jelentős beruházásokat hajtvégre Franciaországban.

Macron továbbra is igyekszik meggyőzni a világ leggazdagabb embereként is számon tartott Muskot, hogy valóban Franciaország javára döntsön. Az odacsábító akcióba a kormányzat is bekapcsolódott. Roland Lescure francia iparügyi miniszter azzal kampányol, hogy hazája jelenleg sokkal vonzóbb befektetési terep, mint korábban bármikor.

Az utóbbi időben Párizs megpróbál minél több külföldi befektetőt az országba vonzani. A terv megvalósítása érdekében csökkentette a vállalati adókat is, amivel sikerült felkeltenie több külföldi cég figyelmét is.

A zöld technológiai iparágak számára új kedvezményeket és ösztönzőket is bevezettek Franciaországban, amely emiatt különösen vonzó lehet a Tesla számára. A nagybefektetőket egyéb módon is megpróbálják az országba csábítani. A tervek szerint adókedvezményeket biztosítanának a zöld szektorba pénzzel beszállóknak, elsősorban az óriásvállatoknak. A parlament erről hamarosan törvényt fogad el.

Persze más országok sem ülnek ölbe tett kézzel, sőt nagyon szoros a verseny közöttük egy-egy nagyobb zsíros falatért. A Tesla kegyeinek megnyerése másoknak is fontos érdeke. A francia és az olasz kormány mellett a spanyol vezetés is szívesen látná az ország területén az amerikai cég új autógyártó egységét.

Egyelőre nem tudni, hogy hol és mikor kezdődhet az építkezés Európában. Musk májusban annyit azért elárult, hogy erről az év végéig döntenek.

Hírek szerint Spanyolországnak nagyon jók az esélyei, hogy megkapja a nagyberuházást. Valencia tartomány kormányanemrég közölte, hogy már folynak a tárgyalások egy esetleges nagy autóipari beruházásról, de egyéb részleteket nem árult el. A helyi média azonban tudni véli, hogy a Tesla beruházásának helyszíne Spanyolország lesz.

A lapinformációk szépséghibája, hogy az amerikai cég eddig még (nyilvánosan) nem beszélt spanyolországi beruházási tervekről.

Ettől még rendelkezhet ilyennel, hiszen ez az ország Európa második legnagyobb autógyártója.A Volkswagen tavaly jelentette be, hogy tízmilliárd euróból egy 40 gigawattóra kapacitású akkumulátorgyárat épít a Valencia tartományban található Saguntóban, ahol a termelés 2026-ban kezdődhet.

A Teslának jelenleg egyetlen autógyára működik Európában, illetve az EU-ban: a németországi Brandenburg tartományban. A helyiek által Giga Berlinként emlegetett üzem a Tesla legfejlettebb, legfenntarthatóbb és leghatékonyabb létesítménye, amelyben mintegy tízezren dolgoznak. Musknak az a célja, hogy mielőbb megkezdődjön egy újabb telep létesítése is a kontinensen, s az európai piacvezető Volkswagen megelőzése saját pályán.

A Berlin közelében, Grünheide-ban található szupermodern Tesla-üzemet tavaly adták át. A központban októberben 2000, decemberben 3000 Model Y típusú járművet gyártottak hetente, az idén februárban ez a mennyiség már (heti) 4000-re emelkedett. Az eredeti tervek szerint az üzemben éventefélmillió elektromos autó készül majd, amint a szerelősorok teljes sebességre kapcsolnak.

Musk időközben növelte a „tétet”: azt szeretné elérni, hogy a jövőben évi egymillió új elektromos autó hagyja el a telepet, amely mellett egy akkumulátorgyár is épült. Az ambiciózus terv megvalósításához nélkülözhetetlen azonban a Giga Berlin bővítése, vagyis újabb szerelőcsarnokok felépítése, amit már kérvényeztek is az illetékes hatóságnál.

Már a félmillió elektromos jármű is óriási mennyiség, ráadásul jóval több, mint ahány villanyautót a többi német üzemben képesek gyártani egy év alatt. Nyugtalankodnak is a német versenytársak. Némelyek ráadásul úgy tekintenek az amerikai vállalat megjelenésére, mint a három legnagyobb hazai autógyártó csoport – a BMW, a Daimler és a Volkswagen – elleni hadüzenetre.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Elon Musk egy héttel ezelőtt az új technológiák legnagyobb európai rendezvényén, a párizsi Viva Technology konferenciáján szólalt fel (Fotó: Beta/AP)